Agris.cz - agrární portál

Je policie opravdu bezmocná proti drancování lesů?

24. 10. 2000 | Českokrumlovské listy

Podtitulek: OBVINĚNÍ / Českokrumlovsko má šanci stát se horkou půdou pro pachatele rozsáhlých krádeží dřeva v lesích. Policie tu vyřešila další případ, který má šanci na odsouzení obviněných.

Český Krumlov - Po nedávném zubčickém případu, kdy se dokonce podařilo zachránit před zkázou i les, zaznamenala Policie ČR díky policistům z Kaplice a českokrumlovským kriminalistům další úspěch v boji proti pachatelům rozsáhlého drancování lesních porostů. Místem činu jsou tentokrát lesy u Netřebic a hlavním aktérem, který byl obviněn ze tří trestných činů, je pětačtyřicetiletý muž z Prostějovska.

Sám sobě škodnou

Scénář případu byl jednoduchý. Obviněný podle informací policie zakoupil za tři milióny korun od soukromé osoby lesy získané v restituci a jako absolvent střední lesnické školy splnil podmínky pro to, aby se stal ve svých lesích odborným lesním hospodářem. Znamenalo to, že se nemusel řídit hospodářským plánem státních lesů a nepodléhal ani jejich dozoru. Pak požádal o povolení těžby. Jelikož splnil všechny podmínky, nebyl důvod těžbu zamítnout. Povolení znělo na 560 metrů kubických dřeva. Od vystavení povolení do doby kácení je nutno dodržet třicetidenní povinou lhůtu. Nový majitel lesů však začal kácet prakticky ihned. Pracovníci referátu životního prostředí Okresního úřadu Český Krumlov však také nelenili a po šesti dnech si došli lokality zkontrolovat. To, co viděli, bylo otřesné. Okamžitě vydali zákaz jakékoli další těžby. Novopečený majitel lesa však podle informací policie zákaz ignoroval a těžil dál. Deset rozsáhlých holin a zhruba 3000 metrů kubických vytěženého dřeva - to je výsledek jeho "hospodaření" v lese u Netřebic. V tomto případě se již jedná o ekologickou újmu, neboť těžba v některých místech prakticky zlikvidovala funkce lesa.

Zločin a trest?

Muž z Prostějovska byl obviněn celkem ze tří trestných činů. Kvůli ekologické újmě, která v lesích vznikla, bylo možno sáhnout do "ekologických paragrafů" a jeho případ ohodnotit obviněním z ohrožení životního prostředí. Dále muž čelí obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí poté, co podle informací policie nedbal příkazu k okamžitému zastavení těžby. Do třetice byl obviněn z krádeže, neboť těžba zasáhla i do některých okolních částí lesa v majetku jiných osob. Podle jednoho z pracovníků českokrumlovské kriminálky má tento případ velkou naději na odsouzení. Obviněnému hrozí až šestiletý trest.

Zdá se, že cesta včasných kontrol, kterou zvolili pracovníci okresního úřadu, je do budoucna řešením, stejně jako účinnější mechanizmus policejní práce, který policisté vyvinuli na základě poznatků z několika předchozích případů. Českokrumlovsko má naději stát se pro zločince drancující lesy horkou půdou. V krátké době se tu podařilo detailně rozkrýt dva případy i přes to, že se v minulosti odborná veřejnost v ČR stavěla k šancím policie vyřešit podobné případy skepticky. Drancování lesů v Čechách totiž zavání organizovaným zločinem s dobře vyvinutým mechanizmem zametání stop vedoucích k odhalení jádra věci. Základním předpokladem je "zakoupení cesty do lesa", aby mohli organizátoři kácení mávat úředním dokladem před očima podezřívavých místních lidí. Pak už jde všechno ráz na ráz. Klasickým schématem je urychlená výměna dřevorubců za jinou firmu, která si myje ruce tím, že byla najata pouze na přibližování dřeva a s kácením nemá nic společného. Mnohdy však zmizí dřevo z lesa rychleji, než vůbec někdo stačí kohokoli z čehokoli podezřívat.

Mějte oči otevřené

Nepleťme si oznámení podezřelého jevu s udáváním. Jen tak se může v budoucnu zamezit rozsáhlé trestné činnosti, která je v lesích páchána. Mějte se na pozoru i vy, kteří les prodáváte. Stávají se případy, kdy kupující do smlouvy úmyslně propašuje malou chybičku (většinou do čísla pozemku) a katastrální úřad pak do doby nápravy nepřevede majetek na nového majitele. Než dojde k opravě smlouvy, může už být les vykácen a kupující zmizí neznámo kam. Jelikož je smlouva neplatná, jste nadále majitelem - v té době již vykáceného - lesa, ve kterém jste povinni uhradit náklady na zalesnění.

Autor: JAN HOUSKA

Zdroj: Českokrumlovské listy

Datum: 23.10.2000


Zdroj: Českokrumlovské listy, 24. 10. 2000

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 02.03.2021 23:33