Na houbaře v lesích čekají první hřiby a žampiony

Podle mykologů se do lesa vyplatí vyrazit hlavně v níže položených oblastech. Jedovaté houby rostou zatím jen vzácně.

První hřiby, jedlé holubinky, žampiony a lišky se začaly objevovat v tuzemských lesích. Nejhojnější dobrou jedlou houbu však stále zůstává čirůvka májovka. Dešťové přeháňky a příznivé teploty z posledních dnů by mohly houbaře v nejbližší době potěšit nástupem nových druhů jedlých hub i nárůstem jejich množství, řekl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti.

Nálezy prvních hřibů kovářů hlásí houbaři například z lesů jižně od Prahy. Premiérově se objevují také holubinky a ryzce – například velmi chutná holubinka namodralá a nejedlý ryzec klamný. Mykologové zaznamenali také první výskyt jedlých i nejedlých druhů pečárek neboli žampionů.

Jedničkou mezi jedlými houbami ale stále zůstává čirůvka májovka. Vedle této houby s charakteristickou příjemnou vůní nadále roste závojenka podtrnka. „Situace však stále není ve stadiu, kdybychom mohli chodit po lese a houby tam nacházeli jednu vedle druhé,“ shrnuje Landa.

Hojné lokální srážky z posledního víkendu by nicméně měly podle něj růst hub výrazně podpořit. V relativně větších počtech by se mohly objevit do jednoho až dvou týdnů. Vyrazit s košíky do lesů se prý ale vyplatí jen do níže položených oblastí. Jen vzácně mohou houbaři v současnosti narazit na jedovaté houby, z nich nejčastěji na ucháče obecného nebo závojenku jarní.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info