U mořských kosatek se zřejmě vracejí do módy lososí klobouky
03.12.2024 | ceskenoviny.cz
Kosatky v severozápadním Pacifiku začaly znovu nosit na hlavách mrtvé lososy jako klobouky. Vrací se tak bizarní "módní trend", který vědci naposledy zaznamenali před 37 lety, napsal server Live Science.
Minulý měsíc vědci a pozorovatelé velryb zahlédli kosatky dravé (Orcinus orca) v Pugetově zálivu a u mysu Point No Point v americkém státě Washington plavat s mrtvými rybami na hlavě.
Je to poprvé, co si kosatky nasadily lososí pokrývku hlavy od léta 1987, kdy toto chování bez zjevného důvodu odstartovala samice kosatky ze západního pobřeží. Podle charitativní organizace na ochranu mořských živočichů ORCA se tehdy během několika týdnů k tomuto trendu připojil i zbytek hejna a z lososích těl se stal módní doplněk. Zatím není jasné, jestli se i tentokrát stane totéž.
Vědci se domnívají, že kosatky, které nyní nosí klobouky z lososů, mohou být veterány tohoto trendu, který se poprvé objevil před téměř 40 lety. "Je možné, že někteří jedinci, kteří toto chování zažili poprvé, s ním začali znovu," řekl časopisu New Scientist Andrew Foote, evoluční ekolog z univerzity v norském Oslu.
Důvod nošení lososích klobouků zůstává záhadou. "Upřímně řečeno, váš tip by byl stejně dobrý jako můj," řekla listu New Scientist Deborah Gilesová, která na Washingtonské univerzitě zkoumá kosatky a zároveň vede vědecké a výzkumné týmy neziskové organizace Wild Orca.
Lososí klobouky jsou dokonalým příkladem toho, čemu vědci říkají "móda", tedy chování, které iniciuje jeden nebo dva jedinci a dočasně ho převezmou ostatní, než se od něj upustí. V 80. letech minulého století trval tento trend jen rok; v létě 1988 byly mrtvé ryby zcela passé a lososí klobouky z populace kosatek na západním pobřeží zmizely.
Vědci zkoumající kosatky se domnívají, že módní klobouky z mrtvých lososů souvisejí s vysokou dostupností potravy. Jižní část Pugetova zálivu se v současné době hemží lososy keta (Oncorhynchus keta) a vzhledem k tomu, že potravy je na místě příliš mnoho, kosatky si možná schovávají ryby na později tím, že s nimi balancují na hlavě, uvedl New Scientist.
Kosatky byly viděny, jak si schovávají potravu i na jiných místech. "Viděli jsme kosatky, jak nosí velké kusy potravy pod prsní ploutví, jakoby zastrčené těsně u těla," řekla Gilesová. Losos je pravděpodobně příliš malý na to, aby se kosatkám bezpečně vešel pod prsní ploutev, a proto se možná tito draví mořští savci rozhodli si ho odložit na horní část hlavy.
Drony vybavené kamerami by mohly vědcům pomoci monitorovat kosatky s kloboukem z lososa způsobem, který před 37 lety nebyl možný. "Časem možná budeme schopni shromáždit dostatek informací, abychom ukázali, že třeba jeden jedinec nesl rybu asi 30 minut a pak ji sežral," řekla Gilesová.
Teorie o dostupnosti potravy však může být mylná. Pokud záběry odhalí, že kosatky mrtvé lososy shodí, aniž by je sežraly, budou muset vědci začít pracovat na nové hypotéze.
Ať už je důvod tohoto chování jakýkoli, podle Gilesové je zábavné sledovat, jak se tento trend ve velkém stylu vrací. "Už je to dlouho, co jsem lososí klobouky osobně viděla," dodala.
Další články v kategorii Ekologie
- Ochránci přírody sekali rákosí na Novém rybníku, práci jim ulehčil mráz (17.01.2025)
- Konec jednorázových obalů v EU. Do pěti let mají zmizet minikečupy, cukr i smetánky (14.01.2025)
- Liberecký kraj zvýší podporu projektů na zadržení vody. Nově podpoří ochranu hospodářských zvířat před vlkem (12.01.2025)
- Generace Z se učí omezovat plýtvání potravinami, výzkumníci pro její edukaci využijí interaktivní aplikaci i spolupráci s influencery (10.01.2025)
- Mravenci si vedou knihy zášti psané feromony (10.01.2025)
- Thajsko zakázalo dovoz plastového odpadu, chce omezit nebezpečné znečištění (10.01.2025)
- Syntetická hnojiva mají negativní dopad na klima a krajinu, uvedli odborníci (09.01.2025)
- První pozorování námluv žraloků obrovských ukázalo kousání i pronásledování (09.01.2025)
- Rakušané se rozčilují nad zálohami na PET lahve. A Němci se jim smějí (09.01.2025)
- Malému primátu tamarínu pestrému hrozí vyhynutí. Jeho přežití závisí na zeleni brazilského města (09.01.2025)