Češi mohou třídit kovové obaly také do žlutých kontejnerů ve více obcích
07.02.2025 | ceskenoviny.cz
Češi mohou třídit kovové obaly také do žlutých kontejnerů určených na plasty ve více obcích. Historicky kovové obaly správně patřily k vytřídění pouze do šedých sběrných nádob, kterých ale není v regionech tolik. Na zjednodušení systému třídění se dohodly svazy svozových a třídicích firem a sdružení obcí. Řekli to dnes jejich zástupci na tiskové konferenci. Očekávají, že rozšíření povede k vyšší míře třídění a recyklace kovových obalů. Konkrétní termín zavedení v jednotlivých obcích závisí na dohodě s jejich samosprávou. V Česku je nyní k dispozici půl milionu žlutých kontejnerů, které tvoří polovinu všech nádob na tříděný odpad.
Ministerstvo životního prostředí ČTK sdělilo, že možnost sbírat společně kovové a plastové komunální odpady je v zákoně o odpadech od jeho schválení v roce 2020. "Nejedná se tedy o žádnou novinku, která by se nyní zaváděla. Na společný sběr pouze přechází více obcí," řekla mluvčí ministerstva Veronika Krejčí.
"U třídění odpadů je z pohledu obcí důležité, aby lidé měli co největší komfort z hlediska jednoduchosti systému a blízkosti, kam mohou odpad odložit. Pak systém dosahuje výborných výsledků," řekl místopředseda Svazu měst a obcí Pavel Drahovzal.
Třídění kovových obalů do žlutých nádob zkoušely několik let obce v různých regionech. "Pomáhá to obcím v lepších výsledcích třídění a lidé toto rozšíření přivítali," uvedla předsedkyně Sdružení místních samospráv Eliška Olšáková.
Milan Doubravský ze Sdružení komunálních služeb zmínil, že v regionech, kde se nový systém testoval, se pro třídění kovů dobře přizpůsobily i stávající třídicí linky. "Znásobením popelnic, kam mohou lidé odložit kovy, výrazně narostlo množství vytříděných kovů," popsal. Z toho důvodů podle Doubravského firmy s třídicími linkami postupně připravují také investice do strojových separátorů, neboť se jim to vyplatí.
Zjednodušení třídicího systému není podle Petra Havelky z České asociace odpadového hospodářství iniciativou ke kritice systému zálohování PET lahví a plechovek, který prosazuje ministerstvo životního prostředí. "Budeme pokračovat a je to jediná cesta, jak splnit cíle oběhového hospodářství. Zaváděli a komunikovali bychom intenzifikaci sběrné sítě tak jako tak. Je důležité ale připomenout, že se zálohováním nepřiblížíme ke splnění dalších cílů v recyklaci," řekl.
Havelka také upozornil na to, že Češi jsou nejen dobří v třídění, ale také v recyklaci. Podle dat ministerstva životního prostředí narostla celková recyklace obalových odpadů na 75 procent, v roce 2022 činila necelých 72 procent. ČR v současné době recykluje 71,4 procenta kovových obalů a v případě ocelových jde o 91,9 procenta.
Další články v kategorii Ekologie
- Odpady v roce 2023: Pokles skládkování pokračuje, recyklace komunálních odpadů stoupá (20.03.2025)
- Kontrolní ústav: Zemědělská půda v okolí havárie v Hustopečích není závadná (20.03.2025)
- Komora: Potravináři nejspíš promítnou navýšení poplatků za obaly do cen potravin (20.03.2025)
- Za polovinu světových emisí může 36 společností, ukazuje analýza (19.03.2025)
- Klimatologům chybí data a volají po spolupráci. Obří dírou je ruská Arktida (18.03.2025)
- Zemědělské budovy se mohou zbavit nebezpečného azbestu. MŽP na jeho ekologickou likvidaci vyčlenilo 100 milionů (18.03.2025)
- Stop komářím kalamitám. Na boj s přemnoženými komáry vyčlenilo MŽP 20 milionů (17.03.2025)
- Ceny za významné počiny v ochraně přírody už poosmé. Putují na Vysočinu a do Moravského krasu (14.03.2025)
- Zachytávání oxidu uhličitého pomůže snížit emise a průmyslově využívat uhlík. Vládou prošel Akční plán pro rozvoj nových technologií (14.03.2025)
- Vyjádření k výkladu zákonů, které se týkají likvidace bioodpadu a spalování rostlinného odpadu například na zahradách (13.03.2025)