Vláda podle opozice dost neřeší sucho. Máme desetitisíce projektů, oponuje Brabec

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2020 13:17
Vláda se podle opozice nedostatečně věnuje boji se suchem a erozí. V úvodu mimořádného jednání sněmovny svolaného z iniciativy starostů a za podpory ostatních stran to řekli předseda opozičního klubu STAN Jan Farský a předseda Pirátů Ivan Bartoš. Program schůze, která se má zabývat zákony týkajícími se sucha a ochrany vody a půdy, poslanci jednomyslně schválili.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Sněmovna poslala k závěrečnému schvalování vládní novelu vodního zákona, která má umožnit přijímání přísnějších opatření proti suchu. Poslanci k ní vznesli tři desítky pozměňovacích návrhů, další návrhy vzešly ze sněmovních výborů. Zákon má mimo jiné umožnit vznik ústřední komise a krajských komisí, které by v době sucha mohly například zakázat povolené odběry vody nebo nařídit vlastníkovi vodohospodářského zařízení jeho zprovoznění.

Zemědělský i hospodářský výbor chtějí zanechat ve vodním zákoně dosavadní způsob, jakým může úřad zrušit nebo změnit povolení k nakládání s vodami. Vláda navrhuje, aby novým důvodem pro odnětí nebo změnu povolení mohla být mimo jiné významná změna podmínek rozhodných pro stanovení minimálního zůstatkového průtoku nebo minimální hladiny podzemních vod. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) řekl, že ho toto doporučení výborů mrzí, protože ho vnímá jako oslabení role vodoprávních úřadů.

Na začátku schůze ministr odmítl kritiku opozice, že vláda dostatečně nebojuje proti suchu. Argumentoval tím, že kabinet připravil koncepce a desítky tisíc projektů. "Vláda nespala. Opravdu připravila desítky tisíc opatření, které dnes můžeme vidět, a také změnu legislativy," řekl ministr. Podle něj se realizuje 12 až 15 projektů denně, mezi které patří i vodovody, kanalizace nebo budování malých vodních nádrží.

"Čelíme výzvě, která je možná největší v moderních dějinách lidstva," poznamenal Brabec. Podle něj má Česko omezené možnosti, jak zmírnit oteplování, daleko větší možnost má v adaptaci na tento stav.

Farský mimo jiné řekl, že takzvaná protierozní vyhláška je na ministerstvu životního prostředí připravena již od roku 2017, ale dodnes není schválená, aby mohla platit. Brabec řekl minulý týden, že vyhláška bude platit od příštího roku. Farský míní, že i když nyní stát přikročí k razantním opatřením, bude to možná minutu před dvanáctou, ale spíš minutu po dvanácté.

Také Bartoš řekl, že podle názoru Pirátů se vláda dostatečně nevěnuje problémům s krajinou. Některé zákony, které to mají napravit, leží ve sněmovně a nejsou projednány dostatečně rychle, uvedl.

"Půdu v České republice máme kvůli našemu způsobu hospodaření na většině území v hrozném stavu, a když to nenapravíme, tak v ní voda zůstávat nebude," řekl Bartoš.

"Největší zásobárnou vody, kterou v České republice máme, je půda, zemědělská a lesní půda, tam zadržujeme nejvíc vody," řekl předseda KDU-ČSL a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka. Chce kromě jiného předložit návrh, který znemožní stavět průmyslové zóny a obchodní centra na zemědělské půdě. Poukazoval i na to, že v lokalitách, kde byly v nedávné době bleskové povodně, se v hloubce od 40 centimetrů znovu objevuje půdní sucho.

Na programu čtvrtečního jednání je celkem osm bodů. Je mezi nimi jedna vládní novela vodního zákona a dvě poslanecké. Kromě toho je na programu i informace vlády o ochraně klimatu.

Starostové se pro mimořádné jednání sněmovny rozhodli kvůli tomu, že se sněmovna zatím nedostala k projednání jejich návrhů novel vodního zákona, přestože od jejich předložení uplynul více než rok. Podobně jsou na tom poslanecké návrhy tří ústavních novel, které se týkají ochrany vody a půdy.

 

Právě se děje

Další zprávy