KRNAP má program na boj s invazními druhy rostlin, problém je hlavně s lupinou
10.07.2024 | ceskenoviny.cz
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) letos vytvořila program s cílem likvidace invazních druhů rostlin, zejména lupiny mnoholisté, známé také jako vlčí bob. V prvních dvou letech budou správci parku ve spolupráci s majiteli pozemků na vybraném území ve východních Krkonoších sbírat informace o invazních rostlinách. Jde o oblast Pece pod Sněžkou a Velké a Malé Úpy, informoval dnes ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Likvidace lupiny na některých pozemcích již začala.
"Na základě dat z minulých let jsme oslovili vlastníky pozemků s žádostí o součinnost při mapování a následné likvidaci lupiny mnoholisté a dalších invazních druhů. V terénu se už nyní lze setkat s pracovníky Správy KRNAP, kteří s likvidací na některých pozemcích již začali. Na zbytku území národního parku budeme mapovat výskyt s ohledem na personální kapacity," sdělil Drahný.
Správci KRNAP vyzývají místní i návštěvníky hor, aby je o výskytu lupiny a dalších invazních druzích v Krkonoších informovali.
Lupina mnoholistá pochází ze Severní Ameriky a v Krkonoších kvete přibližně od června do pozdního léta. V přírodě je velmi výrazná. Když kvete, tak je nejčastěji modrofialová, není to ale pravidlem. Produkuje vysoké množství semen a tvoří husté porosty. Louky kvůli výskytu lupiny druhově chudnou. Tato jedovatá rostlina potlačuje drobné rostlinné druhy a k růstu může naopak podpořit například kopřivy, bršlice, nebo šťovík. Tento jev představuje hrozbu pro přírodně cenné biotopy, uvedla Správa KRNAP. Kvůli obsaženým alkaloidům není vhodné lupinu zkrmovat zvířaty. K jejímu omezení vyzývají každoročně i ochranáři v jiných částech republiky.
Správa parku upozorňuje, že pokud se nezabrání jejímu dalšímu šíření, na některých loukách neporoste vedle lupiny nic jiného. Hrozí, že louky ztratí jak na výživové hodnotě, tak i na své druhové rozmanitosti a lupinové louky nebudou vhodné na pastvu ani senoseč.
"Budeme rádi za informace o výskytu lupiny i dalších invazních rostlin v Krkonoších. A když na svých túrách jako návštěvníci hor uvidíte kvetoucí lupinu, klidně si ji utrhněte, pomůžete krkonošské flóře. Pozor ale na lupinu odkvetlou se zralými semeny abyste naopak nepřispěli k jejímu dalšímu šíření," dodal Drahný.
Informace o dalších druzích a metodách jejich likvidace jsou na webových stránkách národního parku invazky.krnap.cz.
Další články v kategorii Ekologie
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)
- Čeští vědci a vědkyně objevují hodnotu zapomenuté městské zeleně (16.04.2025)
- Vlk se po více než sto letech vrací na Znojemsko a do národního parku Podyjí (15.04.2025)
- Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená (14.04.2025)
- Ministerstvo životního prostředí získalo ocenění v anketě Úřednický čin roku 2024 za skvělou spolupráci při povodních v září 2024 (14.04.2025)