Rekordní rok: 38 hnízdících párů tenkozobců na Mlýnském rybníku u Lednice
07.08.2024 | AOPK ČR
V národní přírodní rezervaci Lednické rybníky, které je Mlýnský rybník součástí, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vytváří podmínky pro řadu druhů rostlin a živočichů, jejichž životní nároky jsou často protichůdné. Proto každoročně jeden z rybníků částečné letní. Letos přišla řada na Mlýnský rybník (Apollo). Poté, co byl v zimě ponechán úplně bez vody, byl napuštěn na hladinu o cca 1,3 m nižší, než je tzv. normální hladina. Pro řadu druhů to znamená optimální podmínky. Letos tu například zahnízdilo rekordních 38 párů vzácných tenkozobců opačných.
Bahňáci na obnaženém dně vytvořili rekordní hnízdní kolonii nejen v počtu hnízdních párů, ale i počtu druhů. Na Mlýnském rybníce úspěšně vyvedl mláďata kulík říční, čejka chocholatá, vodouš rudonohý, pisila čáponohá a tenkozobec opačný. Počet párů tenkozobců opačných byl nejvyšší v historii hnízdění tohoto druhu na Lednických rybnících, hnízdilo tu nejméně 38 párů.
„Bylo to opravdu neuvěřitelné. Mlýnský rybník připomínal stepní jezera v severním Rakousku, kam se za pozorováním ptáků sjíždějí ornitologové z celé Evropy. Rekordní sezóny bychom ale nedosáhli bez spolupráce s hospodářem, Rybničním hospodářstvím, s.r.o. Voda se dopouštěla řízeně a díky tomu se podařilo až do vylíhnutí posledního mláděte udržet hlavní hnízdní kolonii oddělenou na ostrově a v bezpečí před suchozemskými predátory, jako je například liška. U jiné části kolonie jsme poprvé na Lednických rybnících vyzkoušeli elektrický ohradník, který měl ochránit hnízda na poloostrově. To se podařilo, všech 12 sledovaných párů se podařilo uchránit a naprostá většina z nich úspěšně vyvedla mláďata,“ vysvětluje Vlastimil Sajfrt z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Nejen ornitologové si však přišli na své. Ve vypuštěném rybníce se vytvořilo vzácné rostlinné společenstvo obnažených den teplých oblastí včetně slanomilných druhů typických pro Lednickou rybniční soustavu. Jeden z nich, solenka Valerandova, vytvořil na Mlýnském rybníce početně nejbohatší populaci v historii. Letošní rok je i ve znamení prvonálezu pro tento rybník, kdy se tu poprvé podařilo najít ostřici šáchorovitou.
„Nejen s těmito druhy se budou moci návštěvníci seznámit na exkurzi, kterou na Mlýnský rybník pořádáme 24. srpna. Bude již druhou v pořadí. První, červnová, byla zaměřena právě na hnízdící bahňáky,“ uzavírá Vlastimil Sajfrt.
Kontakt:
Vlastimil Sajfrt, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa CHKO Pálava, tel: 602 689 057, e-mail: vlastimil.sajfrt@nature.cz
Karolína Šůlová, mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, tel: 724 102 406, e-mail: karolina.sulova@nature.cz,
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky – www.nature.cz
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více na www.nature.cz.
Kaplanova 1931/1, Praha 11 – Chodov, 148 00
Další články v kategorii Ekologie
- Objem vytříděných baterií v ČR roste, z prodaných jde do sběru téměř polovina (11.09.2024)
- Královéhradecký kraj chystá kroky k ochraně kvality zdrojů podzemních vod (10.09.2024)
- Ministerstvo posílá samosprávám 20 milionů, dohlédnou na zlepšení ovzduší v českých obcích (09.09.2024)
- Nevyhazujte účtenky do tříděného odpadu. Termopapír obsahuje bisfenoly a jeho recyklace může ohrozit kvalitu vod (06.09.2024)
- Modrá zpráva: Na finanční podporu vodního hospodářství šlo loni téměř 11 miliard korun (05.09.2024)
- Povodí Dyje by mohla pomáhat voda z Dunaje, vzniknou první studie (05.09.2024)
- Naším cílem je přenést zodpovědnost za recyklaci letáků na jejich původce a zároveň změnit distribuci tak, aby nebyla plošná, ale cílená. Nejedná se o konec letáků, ujistilo MŽP Radu seniorů (04.09.2024)
- Asociace zelených střech a fasád zahájila soutěž Zelená střecha roku 2024 (03.09.2024)
- Bloomberg: Proč téměř nikdo nekupuje zelený vodík (02.09.2024)
- Za sběr borůvek v zakázaných oblastech Šumavy skupina zaplatila čtvrt milionu (02.09.2024)