Bezpečné a udržitelné používání chemických látek. To bylo tématem návštěvy ředitelky Evropské agentury pro chemické látky na MŽP
29.05.2024 | Ministerstvo životního prostředí
Dne 28. května 2024 přivítalo Ministerstvo životního prostředí Sharon McGuiness, výkonnou ředitelku Evropské agentury pro chemické látky (ECHA). Tato instituce je zásadní pro regulaci chemických látek v EU a poskytuje pro řadu unijních předpisů týkající se této oblasti vědeckou, technickou a administrativní podporu.
Jednání se zúčastnili zástupci ministerstev a institucí, které jsou v České republice zodpovědné za předpisy, jež Evropská agentura pro chemické látky spravuje. Během setkání zazněly informace o rozsahu jejich spolupráce s agenturou a odborné diskuse se zaměřily na aktuální témata a očekávané nové právní povinnosti. Jedním z klíčových diskuzních témat byla očekávání ohledně plánované revize nařízení REACH - tedy nařízení, které chrání lidské zdraví a životní prostředí tím, že vyžaduje, aby společnosti identifikovaly a kontrolovaly rizika spojená s chemickými látkami, které vyrábějí a uvádějí na trh, a podporuje metody snižující testování na zvířatech. Nařízení se týká všech chemických látek a ovlivňuje většinu společností v EU.
Agentura řeší významné úkoly v souladu s ambiciózními cíli unijní Strategie pro udržitelnost chemických látek, která byla publikovaná Evropskou komisí dne 14. října 2020. Strategie si klade za cíl zajistit bezpečné a udržitelné používání chemických látek v Evropské unii a řešit výzvy spojené s jejich dopadem na lidské zdraví, životní prostředí a biodiverzitu.
,,Česká republika i celá Unie se potýkají s celou řadou úkolů při implementaci této strategie a při přeměňování jejich principů do legislativních opatření a praktické aplikace. Setkání bylo přínosné z hlediska výměny zkušeností a zlepšení vzájemného porozumění ohledně směřování evropské politiky v oblasti regulace chemických látek. Jsem rád, že jsme se mimo jiné společně shodli na tom, že je důležité zajistit udržitelné a bezpečné prostředí pro všechny občany Evropské unie,“ vysvětluje náměstek ministra životního prostředí Eduard Levý.
Evropská agentura pro chemické látky vznikla v roce 2007 a sídlí v Helsinkách. Agentura usiluje o zajištění bezpečného používání chemických látek a dohlíží na uplatňování legislativy EU týkající se chemických látek, která jednak chrání lidské zdraví a životní prostředí, jednak působí ve prospěch inovací a konkurenceschopnosti v EU.
Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 058
e-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Životní prostředí v Česku se zlepšuje, v indexu si země polepšila o tři příčky (22.04.2025)
- U Prahy hoří pětimetrová skládka odpadu, vyhlášen je zvláštní stupeň (22.04.2025)
- Evropské řeky jsou plné mikroplastů. Včetně Labe (22.04.2025)
- Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci (22.04.2025)
- Program ZEMĚ II: Zemědělský výzkum se zaměří na moderní technologie, udržitelné hospodaření a přípravu na klimatickou změnu (17.04.2025)
- Dva druhy českých lišejníků by mohly růst i na Marsu, naznačil výzkum (17.04.2025)
- Na spolufinancování celoevropských projektů LIFE vyčlenilo MŽP 100 milionů korun. Zájemci se mohou hlásit o podporu na projektovou dokumentaci nebo spolufinancování projektu (17.04.2025)
- Index: Ve srovnání životního prostředí v EU se ČR posunula z 22. na 19. místo (17.04.2025)
- Greenpeace vyzývá k zavedení zálohování PET lahví ještě do podzimních voleb (16.04.2025)
- Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy (16.04.2025)