Začal COP 14 o ochraně stěhovavých druhů
13.02.2024 | Ministerstvo životního prostředí
V Uzbekistánu včera začalo 14. zasedání smluvních stran Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů (tzv. Bonnské úmluvy) a to s mottem „Příroda nezná hranice“.
Během pětidenní konference, které se aktivně účastní i česká delegace vedená Libuší Vlasákovou z Ministerstva životního prostředí, se bude diskutovat cílená ochrana stěhovavých druhů volně žijících živočichů, a to nejen ptáků, ale i ryb, savců a mořských živočichů celého světa.
Během konference dojde mj. ke zhodnocení plnění cílů Strategického plánu pro období 2015–2023 a schválení nového Strategického plánu na období do roku 2032. Zasedání projedná stav naplňování jednotlivých dohod a memorand i akčních plánů pro vybrané stěhovavé druhy. Velkou pozornost bude konference věnovat problémům mořských druhů, zejména jejich zachycení do volně plovoucích sítí, vlivu hluku, srážkám s plavidly, dopady hlubokomořské těžby a také znečištění moří. Připravuje se také diskuse o prioritách ochrany velkých kytovců a vymezení oblastí významných pro žraloky a rejnoky.
Samostatně se uskuteční debata nad přípravou Atlasu stěhovavých živočichů a prevence otrav stěhovavých ptáků. Konference projedná i problematiku vlivu světelného znečištění a úbytku hmyzu, který ohrožuje stěhovavé druhy. Témata jsou významná i z hlediska České republiky, která se na naplňování přijatých rezolucí podílí.
Zajištění účinné ochrany stěhovavých druhů může být totiž úspěšné pouze koordinovanou mezinárodní spoluprací. Stěhovavé druhy je třeba chránit na všech místech jejich výskytu, a to včetně migračních cest. Stále intenzivnější lidskou činností ubývá především přirozených míst pro hnízdění, mizí zdroje potravy, ale i místa k úkrytu a zastávky na migračních cestách, což jsou zejména mokřady.
Úmluva je zaměřená nejen na ochranu ptáků, ale i savců, suchozemských i vodních živočichů a jejich přirozeného prostředí. Z hlediska České republiky je zásadní zejména ochrana netopýrů, dravců a sov, stěhovavých vodních ptáků nebo například dropa velkého.
Veronika Krejčí & Tiskové oddělení MŽP
tel.: 267 122 835 nebo 267 122 534
e-mail: tiskove@mzp.cz
Další články v kategorii Ekologie
- Spalovna v Písku má od ministerstva zelenou, podpořili ji i zastupitelé Strakonic (07.11.2024)
- V kolumbijském Cali proběhla nejdůležitější konference OSN k ochraně biodiverzity. ČR zastupovala delegace MŽP vedená ministrem Hladíkem (06.11.2024)
- Povodně ve Španělsku: Nejpravděpodobnějším vysvětlením silných dešťů je změna klimatu (01.11.2024)
- Rozšířená odpovědnost výrobců se bude dle legislativy EU nově týkat textilu a obuvi, MŽP zpracovalo Strategii rozšiřování systémů rozšířené odpovědnosti výrobců i pro další produkty (01.11.2024)
- V Jeseníkách se množí vlci, vlčata jsou zaznamenána v několika smečkách (31.10.2024)
- Kolem Evropy bývala hradba ústřic (31.10.2024)
- Reakce MŽP a SFŽP ČR k závěru NKÚ ohledně využití peněžních prostředků státu a EU určených na zlepšování kvality ovzduší v České republice (31.10.2024)
- Ježků západních ubývá, jsou na hranici ohrožených druhů (30.10.2024)
- Správa KRNAP letos v Krkonoších vysadí desítky ovocných stromů tradičních odrůd (30.10.2024)
- V chráněných oblastech příroda trpí víc než jinde (30.10.2024)