https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mnozstvi-co2-v-ovzdusi-opet-roste-letos-to-ma-byt-o-dve-procenta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Množství CO2 v ovzduší opět roste, letos to má být o dvě procenta

13.11.2017 10:35 | PRAHA (ČTK)
Objem emisí oxidu uhličitého (CO2) je po třech letech stagnace opět na vzestupu, letos má růst činit dvě procenta na novou rekordní úroveň.
Objem emisí oxidu uhličitého (CO2) je po třech letech stagnace opět na vzestupu, letos má růst činit dvě procenta na novou rekordní úroveň.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Foto-Rabe / Pixabay
Objem emisí oxidu uhličitého (CO2) je po třech letech stagnace opět na vzestupu, letos má růst činit dvě procenta na novou rekordní úroveň. V závěrech, které dnes zveřejnil mimo jiné časopis Environmental Research Letters, to uvedli vědci sdružení ve skupině Global Carbon Project. Jejich zjištění tlumí naděje, že množství emisí skleníkových plynů, kam patří i CO2, už dosáhlo vrcholu.
 

Podle expertů se do konce roku ocitne v atmosféře dohromady 41 gigatun CO2, což odpovídá nárůstu o dvě procenta proti období let 2014 až 2016, kdy zůstávaly globální emise CO2 zhruba stejné. Podle vědců se na nárůstu podílí spalováním většího množství uhlí hlavně Čína, která přitom v uplynulých dvou letech emise CO2 snižovala.

Spoluautor studie Glen Peters ze Střediska pro mezinárodní výzkum klimatu v Oslu podle agentury Reuters řekl, že emise CO2 v Číně mají letos vzrůst o 3,5 procenta, což je dáno silnější poptávkou po uhlí a zrychleným růstem ekonomiky. Čína se podílí na vypouštění skleníkových plynů do ovzduší zhruba 30 procenty.

Velká část celosvětových emisí CO2, přibližně 37 gigatun, připadá na využívání fosilních paliv. Nárůst emisí přitom vědci očekávají i v příštím roce. "Různé faktory ukazují na pokračující nárůst v roce 2018," řekl Robert Jackson ze Stanfordovy univerzity. "To je opravdový důvod k obavám," dodal klimatolog.

Vedoucí zprávy Corinne Le Quéréová z Tyndallova střediska pro výzkum klimatických změn v britském Norwichi hovoří o velkém zklamání.

Data, s nimiž byli obeznámeni také účastníci mezinárodní klimatické konference v Bonnu, znamenají komplikaci v úsilí o dosažení celosvětového cíle snižování emisí CO2 s cílem zabránit přírodním katastrofám a vzestupu hladiny moří.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist