Ochránkyně přírody Pavla Tájková na louce v údolí Pramenského potoka nedaleko Mnichova, která se stala domovem motýlů, hmyzu i bylin. | foto: Petr Przeczek, MAFRA

Na motýlích loukách se hmyzu mimořádně daří, další vzniká v Kyselce

  • 0
Více než 150 druhů hmyzu včetně čtrnácti zapsaných na červeném seznamu ohrožených. Motýlí louka v údolí Pramenského potoka nedaleko Mnichova na Chebsku plní svůj účel. Společnost Mattoni 1873 proto chce v projektu chráněných míst pokračovat. Další podobná louka tak nyní vzniká v Kyselce na Karlovarsku.

Budování podobných lokalit nahrává fakt, že producent minerálních vod bedlivě chrání místa, kde vyvěrají ze země.

„Chceme podpořit obnovu biodiverzity právě tam, kde působíme, tedy v okolí našich výrobních závodů, kde stáčíme minerální vody,“ uvedla Klára Hálová, manažerka kategorie vody v Mattoni1873. Vedle Mnichova a Kyselky se to týká i Poděbrad či Byňova.

Sčítání, které u Mnichova prokázalo výskyt více než 150 druhů hmyzu, se uskutečnilo v loňském roce. V lokalitě ochránci zaznamenali například výskyt silně ohroženého motýla modráska bahenního nebo ohrožené druhy čmeláků. Vloni také začaly práce na zřízení obdobné louky v Kyselce v místech, kde kdysi býval promenádní park.

„Zahrnovaly výřez náletových dřevin, sekání lučního porostu a likvidaci invazních rostlin. Kromě toho byly vytvořeny líhniště pro plazy a vyvěšeny budky pro pěvce, což podporuje další rozvoj biodiverzity na této nově revitalizované ploše,“ řekla Lutfia Volfová, mluvčí společnosti.

Nerušit, jen místy občas posekat

Motýlí louky se aktuálně nachází na téměř 17 hektarech v širším infiltračním území a okolí zdrojů minerálních vod, v lokalitách, které jsou volně přístupné veřejnosti. Projekt nese jméno Rudiho Mattoniho, pravnuka zakladatele firmy a významného entomologa.

Zaměřoval se právě na motýly, jejichž výskyt považoval za jeden z indikátorů čistoty životního prostředí. „Spolupráce s odborníky z Českého svazu ochrany přírody zajišťuje, že obnova těchto unikátních stanovišť bude probíhat s respektem k místním ekologickým potřebám a s využitím nejvhodnějších dostupných praktik pro péči o bezlesí a ochranu přírody,“ doplnila Volfová.

Dřív byla louka s 50 druhy motýlů chudá. Dnes jsme rádi za pět, říká odborník

I když by se mohlo zdát, že louka se stane domovem řady živočichů nejlépe tak, že si jí člověk nebude všímat, je to naopak. „Luční společenstva potřebují lidský zásah v době sekání. Ne celé plochy, ale jejích částí tak, aby zbytek byl vždy útočištěm pro hmyzí společenstva,“ vysvětlila Pavla Tájková z Českého svazu ochránců přírody.

3. března 2016