Těžba dřeva v hradeckém kraji s koncem kůrovcové kalamity klesla o 17 procent

Těžba dřeva v Královéhradeckém kraji loni s koncem kůrovcové kalamity klesla o 17 procent na 980.000 metrů krychlových z předloňských 1,18 milionu metrů krychlových. Podíl nahodilé těžby z různých kalamit na celkové těžbě se loni snížil na 60 procent z předloňských 76 procent. Vyplývá to z dat hradecké pobočky Českého statistického úřadu (ČSÚ). Lesníci v kraji návrat kůrovcové kalamity nečekají.

Nejvíce lesů v kraji spravuje státní podnik Lesy České republiky (LČR), a to přes čtvrtinu lesů. "Loni nepostihla lesy žádná mimořádná větrná kalamita, kůrovcové těžby nadále klesají. Dá se říct, že rok nebyl nijak mimořádný. Mohli jsme se tak věnovat i výchovám a obnovám porostů a vrátit se k běžnému hospodaření," řekla ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Lesy ČR v kraji loni snížily těžbu o šest procent na 310.000 metrů krychlových, objem kůrovcového dřeva meziročně klesnul téměř o polovinu na 57.000 metrů krychlových. Pro srovnání v roce 2020 kůrovcová těžba přesáhla 263.000 metrů krychlových.

"Populaci kůrovců se nám daří redukovat a držet pod kontrolou. S dalším poklesem počítáme i letos," uvedla mluvčí LČR. Loni vzniklá ohniska kůrovce byla podle státních lesníků malá a charakter kalamity neměla.

Letošní počasí zatím lesníkům přeje. "Na konci března bylo extrémní teplo, ale brzy se ochladilo, takže kůrovci se letos rojí pomalu. Průběžně je odchytáváme do obranných opatření a napadených stromů je tak minimum. Vrchol rojení ještě očekáváme, ale neměl by být už tak výrazný. Předpokládáme, že stromy napadené kůrovcem hned dohledáme a zpracujeme," řekla Jouklová.

Těžba dřeva v Královéhradeckém kraji byla rekordní na vrcholu kůrovcové kalamity v roce 2020, kdy dosáhla 1,2 milionu metrů krychlových. Zlom směrem nahoru nastal s nástupem kůrovcové kalamity v roce 2018, kdy se těžba zvedla téměř na jeden milion metrů krychlových ze 728.000 metrů krychlových.

Objem nahodilé těžby v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesl o třetinu na 589.000 metrů krychlových. Rekordní objem nahodilé těžby byl v roce 2020, a to 1,14 milionu metrů krychlových. Tradičně největší podíl těžby tvoří smrk, loni to bylo 77 procent.

Holiny po kůrovcové těžbě se majitelé lesů snaží opět osázet. Umělé zalesnění loni v kraji činilo 1207 hektarů po 1347 hektarech v roce 2022. Před kalamitou se roční plocha zalesnění pohybovala na úrovni 700 až 900 hektarů.

Státní lesy v kraji loni druhý rok po sobě zalesnily zhruba 330 hektarů, na což použily kolem dvou miliony kusů sazenic. Letos mají v plánu zalesnění 273 hektarů a na dalších 104 hektarech plánují přirozenou obnovu.

Lesy ke konci roku 2023 zabíraly v Královéhradeckém kraji plochu 148.747 hektarů, tedy 31 procent z jeho celkové rozlohy 475.900 hektarů. Od roku 2018 se plocha lesů v kraji zvýšila o 400 hektarů.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info