Nestátní lesníci nesouhlasí s CHKO Krušné hory, území je podle nich už chráněné
07.10.2024 | ČTK
Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) nesouhlasí se záměrem na vyhlášení Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Krušné hory. Cenné lokality tam jsou podle sdružení už dostatečně chráněné a vyhlášením chráněné krajinné oblasti by se mohlo zpomalit obnovování nestabilních porostů vhodnějšími dřevinami. K diskusi o záměru na vyhlášení CHKO nebyla přizvaná odborná lesnická veřejnost, uvedlo sdružení v dnešní tiskové zprávě.
SVOL žádá nově zvolená vedení krajů Ústeckého a Karlovarského, a také českou vládu a zástupce ministerstva životního prostředí a ministerstva zemědělství, aby záměr na vyhlášení CHKO Krušné hory přehodnotili.
Ministerstvo životního prostředí zahájilo proces vyhlášení CHKO Krušné hory v červenci. "Jsou zde například rozsáhlé mokřady a rašeliniště chráněné Ramsarskou úmluvou, ale i přesto celé velké pohoří zůstává jediným v ČR, které není plošně chráněno," uvedl tehdy ministr Petr Hladík (KDU-ČSL). Navrženou rozlohou zhruba 1200 kilometrů čtverečních to bude největší chráněná krajinná oblast v Česku. Její vyhlášení ministerstvo očekává asi v polovině roku 2026. Lesů, které nepatří státu, je podle SVOL v tomto území přibližně třetina.
Cenné lokality jsou už dostatečným způsobem chráněné, uvedlo sdružení SVOL. V daném území jsou tři ptačí oblasti, 17 evropsky významných lokalit, které překrývají většinu navrhovaného území CHKO, četná maloplošná zvláště chráněná území, mokřady mezinárodního významu podle Ramsarské úmluvy, osm přírodních parků. "Navrhovaná ochrana území formou CHKO nemá z hlediska ochrany cenných fenoménů přidanou hodnotu," tvrdí sdružení nestátních lesníků.
Na zvažovaném území jsou podle SVOL rozsáhlé plochy s náhradními dřevinami, jako je smrk pichlavý, břízy, modříny či kosodřevina, které byly vysazované v 70. a 80. letech minulého století kvůli odumírání smrků v oblastech silně postižených imisemi. Před dílčími přeměnami tyto porosty zabíraly okolo 36.000 hektarů. Podle sdružení nestátních lesníků mají nižší stabilitu, postupně se rozpadají a je potřeba je nahradit vhodnějšími dřevinami. Běžné postupy obnovy lesa však budou po případném vyhlášení CHKO více či méně omezované, uvedlo sdružení.
"Záměr s neopodstatněně velikou rozlohou prvních a druhých zón zásadním způsobem negativně ovlivní hospodaření vlastníků lesů a výrazně zvýší ohrožení lesů škůdci," míní zástupci SVOL. Navrhovaný zákaz provádět na území CHKO Krušné hory veškerou těžbu v lesích starších 150 let jen se souhlasem orgánu ochrany přírody může zásadně ohrozit vyváženost a stabilitu lesních majetků, uvedlo sdružení.
Vyhlášení CHKO by si podle SVOL také vyžádalo další finanční prostředky na zřízení a provoz nového regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
SVOL má přes 700 přímých členů s celkovou výměrou 555.000 hektarů lesa, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR a 47 procent rozlohy nestátních lesů v zemi.
vst gcm
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Lesnictví
- Už desáté Vánoce darují Lesy ČR stromky dětem (08.11.2024)
- Primátor Jablonce nad Nisou doufá, že odstřel divočáků pomůže i městu (08.11.2024)
- Modřín opadavý pohledem institucí a správců lesů (08.11.2024)
- Uprostřed Norimberku roste les. Má pomoci s klimatickou změnou (07.11.2024)
- Hvožďanská louka v CHKO Český les je větší. Remíz ji chrání před splachy hnojiv (07.11.2024)
- Pro budoucnost lesů je důležité znát vliv jedle na půdu (07.11.2024)
- Sedláci v éteru: SPECIÁL k novele zákona o myslivosti s Danielem Pitkem a Radkem Podhoreckým (06.11.2024)
- Za první noc ulovili policejní střelci na Jablonecku pět divokých prasat (06.11.2024)
- Srážek se zvěří rapidně přibývá. Správný postup a jak snížit riziko střetu (06.11.2024)
- Policejní střelci budou ode dneška na Jablonecku a Liberecku pomáhat s odstřelem divočáků kvůli africkému moru prasat (05.11.2024)