https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-kundrata-sazime-stromy-aby-ceska-mesta-a-krajina-byla-k-ziti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Kundrata: Sázíme stromy, aby česká města a krajina byla k žití

21.10.2019
Sázení stromů je jednou z možností, jak zareagovat rychle a kladně na stav našeho naší krajiny a měst.
Sázení stromů je jednou z možností, jak zareagovat rychle a kladně na stav našeho naší krajiny a měst.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Nadace Partnerství
Nechci zaplevelovat veřejný prostor polemikami s Matějem Hollanem, který sám je důkazem, jak sám říká, tristnosti české klimatické debaty. Jenom se podivuji, k čemu všemu má odvahu se vyjadřovat, kolik času věnuje střílení do vlastních řad a utápění času ve virtuální realitě. Ten my v Nadaci Partnerství nemáme. Místo toho třeba ukazujeme obyčejným lidem, investorům a projektantům, jak lze dosáhnout u nemovitostí v centru měst uhlíkové neutrality; nebo pomáháme obcím a městům zlepšovat infrastrukturu pro cyklisty, šíříme dobrou praxi s funkčními adaptačními opatřeními a vzděláváme děti i dospělé směrem k udržitelnější budoucnosti.
 

Když už se ale úvahy Matěje Hollana o iniciativě Sázíme budoucnost přenesly ze sociálních sítí i na stránky Ekolistu, dovoluji si usadit některá fakta:

1) Iniciativa Sázíme budoucnost je myšlenka Nadace Partnerství, která rozvíjí rozvíjející loňskou úspěšnou kampaň Stromy svobody ke stému výročí republiky.

2) Ministerstvo životního prostředí se k ní připojilo na jaře tohoto roku a po velké společné debatě s odborníky i neziskovkami jsme si v dubnu stanovili kromě výsadby symbolického počtu stromů tyto hlavní cíle:

  • Odstraňovat legislativní bariéry pro výsadby ve městech i v krajině (typicky ochranná pásma sítí, která jsou v konfliktu se stromy v ulicích).
  • Poskytovat metodickou podporu pro správné výsadby a poctivou péči o stromy.
  • Zjednodušovat dotační financování výsadeb a k tomu získávat další finance ze soukromých zdrojů.
  • Spojovat jinak rozdělenou společnost kolem pozitivního tématu stromů jako symbolu adaptačních opatření.

Všechny tyto cíle se postupně daří naplňovat díky desítkám partnerů z veřejného, soukromého i akademického sektoru i díky iniciativnímu a neformálnímu přístupu Ministerstva životního prostředí. Jak s naší myšlenkou zachází nepředvídatelný premiér, nechávám bez komentáře. Cílem iniciativy ale je, aby stromy sázel každý a politici by měli jít příkladem!

3) Nadace Partnerství nikdy netvrdila ani nebude říkat, že výsadbami stromů nahrazujeme nutná opatření k přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku. Podpořili jsme hnutí Fridays for Future nebo Limity jsme my mimořádným uznáním v rámci ekologické Ceny Josefa Vavrouška. Navíc sami v našem areálu Otevřené zahrady pod Špilberkem vizi nízkouhlíkové společnosti prakticky žijeme. Na webu iniciativy říkáme, že výsadbami stromů zvyšujeme odolnost krajiny a měst proti změnám klimatu a pomáháme obnovovat retenční schopnost krajiny. Budiž naší chybou, že jsme zde zároveň ve snaze přiblížit téma co nejširšímu okruhu lidí, nechali viset zjednodušující piktogram s produkcí kyslíku, vyměníme jej za méně kontroverzní téma. Přínosů stromů je totiž celá řada a my zároveň chceme mluvit k obyčejným lidem srozumitelným jazykem.

4) Nechceme patřit k těm, kdo prohlubují environmentální žal a bezvýchodnost perspektivy nejen mladé generace kvůli klimatické změně. Sázení stromů je jednou z možností, jak zareagovat rychle a kladně na stav naší krajiny a měst. Vedle toho v tom vidíme příležitost pro spojení těch, kteří spolu potřebují mluvit, abychom dosáhli větších změn strukturálního charakteru. I když to Matěj nazývá „greenwashingem“. Budeme rádi, když se k nám čtenáři Ekolistu i Matěj Hollan přidají.


reklama

 
foto - Kundrata Miroslav
Miroslav Kundrata
Autor je strategický ředitel Nadace Partnerství.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

21.10.2019 09:54
Ahoj Mirku

V části 3) píšeš o nutných opatření k přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku. Fridays for Future nebo Limity jsme my ale k opatřením k přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku nijak nepřispívají, a navíc se snaží ta nejefektivnější bojkotovat. Myslíš, že je zde Cena Josefa Vavrouška na místě?

Zdraví Tě Jura
Odpovědět
Nadace Partnerství

Nadace Partnerství

23.10.2019 10:15 Reaguje na Jiří Svoboda
Ahoj Juro,

díky za reakci. Myslím, že porota Ceny Josefa Vavrouška rozhodla správně o ocenění mladých lidí, kteří dokázali vyburcovat politiky, firmy, media a veřejnost, což se před tím nedařilo ani vědcům, ani hnutím typu Greenpeace aj. dnes už tradičním environmentálním organizacím. Můžeme donekonečna debatovat o tom, co je ta nejlepší cesta, ale bez toho, aniž ve veřejnosti uzraje vědomí, že změna je nutná a že to může bolet, se společnost nikam nepohne.

Naší ambicí je strany spíše propojovat poslouchat různé názory, což je v české anti konsensuální společnosti těžké.

Zdraví Tě Mirek.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.10.2019 12:47 Reaguje na Nadace Partnerství
Ahoj Mirku

Opravdu si myslíš, že mladí dokázali vyburcovat politiky, firmy, media a veřejnost? Jaké jsou z toho výsledky? Já na pár takových akcích byl a např. nějaký zájem o věcnou diskusi tam neexistoval.

Ten, kdo při poplachu tluče na kolejnici plní sice nezbytnou úlohu, ale pokud není nikdo schopen poplach organizovat, pouhým tlučením do kolejnice se může nadělat mnohem více škody než užitku.

Ty tvrdíš, že je třeba, aby v lidech uzrálo nějaké vědomí. To však nemusí NIKDY v dostatečné míře nastat. Můj názor je, že není spráné měnit lidi, nýbrž jim vhodně změnit pravidla a nechat je svobodně žít a rozhodovat se (na to jsou zvyklí) v rámci jiných pravidel.

Zdraví Tě Jura
Odpovědět
PV

Petr Vach

21.10.2019 12:34
Zatímco někteří lidé považují globální oteplování za výmysl, jiní si při pohledu na vyprahlou krajinu uvědomují, že pro člověka už může být dávno pozdě.
Letecké záběry naší (bývalé )chlouby LESY by člověk musel obrečet,a kam se má vsakovat voda,když se na rozpálené plánipřežene bouřka,tak voda utíká do nejbližší vesnice,aby tam pěstitelům Řepky a Kukuřice omyla sklepy a zahrádky

V dobách za komančů se nepřítel jmenoval mandelinka bramborová!
V dobách tržního hospodářství je to"Lýkožrout.

Že by nám ho za trest posílal Míša Gorby ?
Odpovědět
MM

Milan Milan

21.10.2019 13:35 Reaguje na Petr Vach
Lýkožrouta jsme vypěstovali a namnožili sami resp. za pomoci nesmyslných opatření např. o bezzásahovosti, bez včasného chemického ošetřování napadených porostů, chemických lapačů, absencí vápnění atd. atd. A bylo jasné že kalamita nastane. Ale o tom jistě někdo fundovaný a s patřičným razítkem rozhodl. Jen ho chtít najít a za neplnění poviností řádného hospodáře a následnou devastaci přírody řádně potrestat. Vždyť nechat "sežrat" národní bohatství a vykácet krajinu, staleté smrky a teď již i borovice je bezpochyby trestuhodné. A žádná byť vysoce důležitá a záslužná výsadbová iniciativa v dohledné době tyto škody nenahradí. Greta Th. má v jednom naprostou pravdu. Politiky je potřeba skutečně sledovat, protože diletanské rozhodování je vidět na každém kroku, počínaje snad každodenním zablokováním silniční dopravy v celé republice, stojící a kouřící tranzitní doprava tisíců kamionů otravující vzduch, přelety statisíců letadel každý rok, zabetonovávání nejlepší půdy, přemnožená zvěř,nebo hraboši......
Odpovědět
PV

Petr Vach

22.10.2019 09:29 Reaguje na Milan Milan
Začalo to už dříve.
Porušováním zákona o velikosti " HOLINY" (velkokapacitní harvestory)
Odvozem veškeré štěpky do tepláren ( z čeho pak mají stromky růst ?)--to je stejné,jako hnojení polí !!!!
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

21.10.2019 13:26
Projekt podporující sázení stromů ve volné krajině a ve městech je z mnoha důvodů chvályhodná a prospěšná věc. Není rozumné ji paušálně zatracovat jen kvůli tomu, že ji někteří politici zneužívají ke kopání do těch, kdo se snaží na naší planetě uchovat prostředí k životu. Na druhou stranu rozumím tomu, že takové zneužívání může odrazovat lidi nejen od sázení stromů. Nejpozději od výroků Milouše Jakeše ve smyslu ať jdou uklízet potoky (a ony je ty sny o demokracii přejdou) jsou Češky a Češi na podobnou aroganci moci přirozeně citliví. Navíc teprve před dvěma roky parlament zakázal lidem připomínkovat kácení (těch samých) stromů kvůli stavbám. A Senát právě projednává návrh Sněmovny na uvolnění pravidel pro plošné kácení podél železnic. Fakt, že někteří politici ruší ochranu stromů i právo lidí se k ní vyjadřovat, snižuje motivaci stromy (s nejistou budoucností) sázet. Ale to není důvod ke kopání do Nadace Partnerství, ani do ministra životního prostředí. Nakopnout bychom měli ty, kdo stromům i nám všem podřezávají budoucnost. A pak kopnout do země a zasadit další strom bez obav, že ho vzápětí někdo svévolně pokácí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.10.2019 20:29 Reaguje na Daniel Vondrouš
Kdo nám všem podřezává budoucnost?
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

21.10.2019 16:40
Historie má smysl pro černý humor a učinila chmurný dodatek. Zbrusu nový návrh novely zákona o ochraně přírody v kompetenci MŽP ruší ochranu stromů ve městech - konkrétně v ochranném pásmu vodovodu a kanalizace. Nově by se mohlo kácet jen na oznámení a bez povinnosti náhradní výsadby. Po veřejnosti by tak z rozhodování o kácení vypadly i státní instituce, které dosud měly veřejnou zeleň chránit. Třeba se ale nakonec vláda rozhodne vyslat jiný signál. A pomáháte-li sázet stromky v lesích, pak byste měli počítat s tím, že zhruba čtvrtina stromků odumře již v prvním roce po výsadbě (https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/obnova-lesu-se-na-holinach-nedari-vysazovane-stromky-tam-masivne-odumiraji). Házení klacků pod nohy jde prostě některým politikům ještě lépe, než sázení stromů, z nichž klacky rostou.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

22.10.2019 23:59 Reaguje na Daniel Vondrouš
Jsem vděčný za zmínku o rušení ochrany stromů ve městech. Je to téma hodné intenzivní pozornosti.
Na sídlišti 28. října v Lounech kvůli překopání cca 150 m vodovodu udělali před rokem z velice pěkně zazeleněného sídliště polopoušť. Jsem inženýr a umím posoudit, jestli by ten zásah šlo nebo nešlo udělat tak, že by stromy mohly zůstat stát. Jednoznačně by to ŠLO - kdyby se ovšem chtělo...
Kdo si dokáže prosadit povolení k pokácení krásných naprosto zdravých lip starých 45 let s průměrem kmene mezi 45 a 60 cm + dalších stromů (borovic a bříz) jen proto, aby měl o trochu snadnější práci nebo ušetřil pár tisícovek na nákladech akce, je tupé bezohledné hovado - a vůbec nezáleží na tom, jestli mu to nějaké předpisy umožňují nebo ne. Totéž lze říci i o těch, kteří takové předpisy tvoří.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist