logo Silvarium tisk

Mravenec dřevokaz ve smrkových lesích: škůdce, nebo pomocník?

V současné době vrcholí ve středoevropských lesích kůrovcová kalamita. Její následky budou dlouhodobé, možná i trvalé. Proto si vědci a odborná veřejnost kladou otázku, jak v budoucnu bránit lesy proti biotickým činitelům tak, aby nepůsobily rozsáhlé škody na hospodářských lesích. Musíme však také porozumět tomu, v jakých situacích jsou biotičtí činitelé (hmyz a houby) škůdci a v jakých ne, protože například ne všechen dřevokazný hmyz způsobuje v lesních porostech škody.

Dělnice mravence rodu Camponotus. Foto: Adam Véle Dělnice mravence rodu Camponotus. Foto: Adam Véle

Adam Véle (Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.) a Jakub Horák (Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze) ve svém článku, který vyšel v prestižním impaktovaném časopise Forests popisují a analyzují ekologické vazby a biotické působení mravence dřevokaze.

Mravenec dřevokaz (Camponotus ligniperdus) je běžný druh mravence, který se vyskytuje v celé Evropě, stejně tak jako na Kavkaze a v Malé Asii. Žije většinou v jehličnatých či smíšených, méně často listnatých lesích. Hnízda (mraveniště) staví převážně v uschlých stromech, pařezech, ale i živých stromech. Autoři provedli rozsáhlý výzkum v hospodářských lesích s převahou smrku ztepilého ve východních Čechách a zjistili, že mravenec, který byl zpravidla považován za škůdce, naopak spíše přispívá k ochraně lesa.
Mravenci dřevokazi, kteří obývají spodní část smrkových kmenů nebo pařezy, totiž vyhledávají stromy oslabené a napadené tzv. hnědou hnilobou vznikající převážně působením houby kořenovník vrstevnatý (Heterobasidion annosum).

Vědci hledali mraveniště ve stromových polomech, neboť zde lze přítomnost skrytě žijících mravenců nejsnadněji detekovat. Přítomnost mravenišť nalezli v jedné čtvrtině vichřicí zlomených kmenů, z nichž všechny byly napadeny hnědou hnilobou. Tyto stromy mají zpravidla měkkou dřevní hmotu, která je pro mravence dřevokaza přívětivějším prostředím při vytváření kolonií. Mravenec se totiž dřevem neživí, pouze si v něm buduje svá hnízda. Jeho potravou je hmyz a tzv. medovice, kterou získávají od mšic. Mšice vylučují ze zadečku sladkou látku, zvanou medovice, kterou získávají sáním rostlinných šťáv. Cukry, které obsahuje, jsou pro mravence zdrojem energie. Nemalou část potravy tvoří také hmyz.

Vědci zjistili, že tento druh mravenců nepůsobí v lese hospodářské škody na smrkovém dřevě tak jako například kůrovec, protože využívá pouze hnilobou napadené dřevo, které již nemá hospodářské využití. Autoři dospěli k závěru, že přítomnost mravenců dřevokazů není pro les škodlivá. Především autoři vyvrací dosavadní domněnku, že mravenec dřevokaz je škodlivý hmyz v hospodářských lesích. V článku naopak obhajují myšlenku, že působí ve smrkových porostech velmi příznivě, neboť hubí druhy hmyzu, které jsou potenciálními škůdci.

Poznámka: 
Že hodnocení (ne)škodlivosti různých hmyzích druhů nemůže být černobílé, dosvědčuje právě příklad mravence dřevokaza, který je v lesích užitečný. Vyskytuje se však podle různých zdrojů také v dřevostavbách, kde si staví hnízda ve dřevě zasaženém hnilobou. Napadá i stavební dřevo, které je trvale v kontaktu s vlhkou půdou. Vytváří v něm spletité komůrky a tím materiál i statiku staveb vážně narušuje.

Citace celého článku: Véle, A.; Horák, J. Space, Habitat and Isolation are the Key Determinants of Tree Colonization by the Carpenter Ant in Plantation Forests. Forests 2019, 10, 630. https://doi.org/10.3390/f10080630

Kontakt na autory: RNDr. Adam Véle, Ph.D., (email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.), doc. Ing. Jakub Horák, Ph.D.

TZ VÚLHM

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Populární zprávy

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Více motivace, méně regulace – ministr Výborný představil novelu lesního zákona

Zobrazení: 3298

Video a anketa v článku. Po zhruba 1,5 roce příprav představil ministr zemědělství Marek Výborný novelu...

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Vedení Lesů ČR shrnulo výsledky hospodaření za rok 2023 a plány pro letošní rok

Zobrazení: 2335

Aktualizováno: Video na konci článku Lesy České republiky s odezníváním kůrovcové kalamity snížily těžbu dříví o...

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Jak je to s přirozeným výskytem modřínu v českých zemích

Zobrazení: 2167

Anketa na konci. Koncept původnosti v populační biologii je problematický, protože stojí a padá s fragmentárními...

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Novým ředitelem Lesní správy Lány se stane Michal Pernica

Zobrazení: 2143

Na základě výběrového řízení byl vybrán nový ředitel příspěvkové organizace Kanceláře prezidenta republiky Lesní správy Lány...

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

MZe zveřejnilo aktualizaci přehledu veškerých podpor pro vlastníky lesů, podnikatele v lesním hospodářství a uživatele honiteb

Zobrazení: 1629

Ministerstvo zemědělství zveřejnilo aktualizované dotační programy (stav k 15. 1. 2024). V dokumentu pro vlastníky lesů, podnikatele...

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Proč a jak se sceluje lesní majetek církve?

Zobrazení: 1501

Od poloviny loňského roku jedná církev o směnách lesních pozemků s Lesy České republiky. Jaké jsou hlavní důvody...

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě