Lesy ČR podle Greenpeace žádají o kácení tam, kde by mohla být CHKO Krušné hory
31.07.2024 | ČTK
Ekologická organizace Greenpeace poukazuje na to, že státní podnik Lesy ČR žádá o kácení stromů na území, kde by mohla být Chráněná krajinná oblast (CHKO) Krušné hory. Greenpeace to uvedlo v tiskové zprávě s tím, že podnik nedávno podal žádost o povolení těžby v nejvzácnějších chráněných krušnohorských lesích v přírodní rezervaci Vlčí důl a přírodní památce Lomské údolí. Vyjádření Lesů ČR ČTK shání. Ministerstvo životního prostředí v pondělí zahájilo proces vyhlášení CHKO. S navrženou rozlohou zhruba 1200 kilometrů čtverečních to bude největší CHKO v Česku.
"V obou případech se přitom jedná o území chráněná primárně právě kvůli zachovalým lesům a dále vysoké biodiverzitě s výskytem mnoha vzácných a chráněných druhů, které jsou navázané právě na lesní porosty," uvedli zástupci ekologické organizace. Organizace Greenpeace nyní vyhodnocuje návrh rozdělení CHKO do zón. "Nicméně je z něj patrné, že lokality Vlčí důl a Lomské údolí obě spadají do I. zóny, tedy nejpřísněji chráněného území," doplnili aktivisté.
Lesy ČR zdůvodňují kácení možným nebezpečím pádu stromů. Plánované zásahy podle Greenpeace ale nijak nespecifikují. "Není tak zřejmé, kolik stromů chtějí vykácet nebo kde," podotkli zástupci organizace. U obou maloplošných chráněných území Greenpeace poslalo do řízení, která vede Krajský úřad Ústeckého kraje, vyjádření s požadavkem na jasnou specifikaci plánovaného kácení včetně šetření na místě. Greenpeace vyzývá k co největší ochraně území a povolení kácení nebezpečných stromů pouze v těsné blízkosti značených cest a komunikací. Naopak se ohrazuje proti povolení kácení bez specifikace, které podle Greenpeace státní podnik požaduje, a to do roku 2030.
Greenpeace také navrhuje nový zoologický a lesnický průzkum, v němž by odborníci posoudili, zda a jak mají případné zásahy vypadat. Greenpeace se také ohrazuje proti vytváření skládek z klád a odvážení dřeva z lokalit. "Pokud mají být stromy pokácené z důvodu bezpečí návštěvníků, měly by podle Greenpeace zůstat v lese a neměly by být prodávány," dodali zástupci organizace.
trs kš
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Lesnictví
- Myslivci kritizují novelu zákona, nevyřeší škody způsobené přemnoženou zvěří (11.09.2024)
- Protipovodňový a ekologický projekt dokončily Lesy ČR v obci na Frýdeckomístecku (10.09.2024)
- Rozpočet MZe na příští rok: 58,7 mld. Kč, výdaje na podporu lesnictví klesnou (10.09.2024)
- Kůrovcové kalamity omezují životnost mravenišť lesních mravenců (06.09.2024)
- Na nás se v rozpočtu zapomnělo, zlobí se vlastníci lesů. Chybí jim pět miliard (04.09.2024)
- K opravené rozhledně na Anenském vrchu v Orlických horách vrací Lesy ČR původní mariánský sloup (03.09.2024)
- Komora kritizuje myslivecký zákon, obává se zvýšení stavu zvěře a větších škod (03.09.2024)
- Rozsáhlé požáry v Brazílii zřejmě povedou ke zdražování cukru (30.08.2024)
- Kůrovec je na východě Česka na ústupu (30.08.2024)
- Lesy ČR se přihlásily k Národní strategii veřejného zadávaní zakázek (29.08.2024)