Brusel vzkazuje Polsku, aby naplnilo rozsudek ohledně pralesa

Evropská komise dnes vyzvala Polsko, aby se řídilo tři roky starým rozsudkem Soudního dvora EU (ECJ), který omezil možnost těžby dřeva v ekologicky cenném Bělověžském pralese. Unijní exekutiva o tom informuje na svých internetových stránkách a varuje před peněžitými tresty, pokud Varšava nebude rozsudek dodržovat.

V rozsudku z dubna ECJ rozhodl, že Polsko v důsledku těžby dřeva ve velkém rozsahu porušilo unijní předpisy týkající se ochrany přírody. Bělověžský prales ležící na polském a běloruském území je zapsán na seznam dědictví UNESCO a jde o lokalitu patřící do sítě Natura 2000.

Agentura Reuters uvádí, že Polsko těžbu dřeva ve velkém v pralese zastavilo ve snaze zmínit napětí, jež kvůli tomu zavládlo ve vztazích s Bruselem. Ekologové nicméně upozorňují, že místní lesní správy pracují na plánech s cílech zvýšit množství pokácených stromů v některých částech chráněného území.

"Polsko stále plně rozsudek nesplnilo," uvedla EK. Dodala, že polské úřady nezrušily pět let starou přílohu k plánu lesního hospodářství pro roky 2012 až 2021, na základě kterého se množství vytěženého dřeva může až ztrojnásobit.

Pokud Polsko do dvou měsíců nepodnikne kroky, které povedou k nápravě, může se Evropská komise znovu obrátit na soud a navrhnout mu, aby uložil finanční sankce.

Polské úřady se k výtkám ze strany Bruselu zatím nevyjádřily, uvádí Reuters.

Plán zvýšit objem těžby v Bělověžském pralese byl jedním z prvních sporných rozhodnutí, jaké vláda národně-konzervativního Práva a spravedlnosti udělala krátce po nástupu k moci v roce 2015. Tehdejší ministr životního prostředí Jan Szyszko tvrdil, že v pralese je nutné kácet kvůli jeho napadení kůrovcem. Ekologové ovšem bili na poplach, že těžba lesa na tomto cenném území způsobí nenapravitelné škody.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info