SVOL: Chystaná novela zákona o požární ochraně přidá lesníkům práci bez náhrady

Chystaná novela zákona o požární ochraně přidá nestátním vlastníkům lesů nové povinnosti bez ohledu na přírodní podmínky, praktické možnosti a bez finanční náhrady. Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) to uvedlo ve zprávě, kterou dnes poslalo ČTK. Novela má nastavit pravidla požární prevence v lesích kvůli riziku velkých požárů, jako byl v národním parku České Švýcarsko, i v souvislosti s klimatickou změnou. Nestátní lesníci uvádějí, že nebyli do přípravy návrhu zapojení, ačkoliv o to SVOL opakovaně žádal.

Předseda SVOL Jiří Svoboda uvedl, že se lesníci budování nových protipožárních předělů, zdrojů hasební vody a případnému zpřístupnění území novými lesními cestami nebrání, pokud bude smysluplné. "Ale musí být realizované pouze a výhradně po dohodě s vlastníkem lesa a za adekvátní finanční náhradu. I tady musí platit: Kdo platí, ten poroučí," řekl.

Sdružení uvedlo, že návrh novely zákona předložilo ministerstvo vnitra do meziresortního připomínkového řízení. Podle Svobody nevzalo v potaz, že 45 procent lesů v republice nepatří státu. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.

Požár v národním parku České Švýcarsko podle SVOL odhalil mnoho hrozeb, které souvisejí s klimatickou změnou, přístupy k ochraně přírody, vysokou návštěvností některých přírodních lokalit či limity hasebních zásahů. Svoboda uvedl, že lesníci očekávali, že událost přiměje politiky a odborníky k hledání způsobů prevence a k diskusi se všemi zainteresovanými. "Opak je ale pravdou," uvedl. Navrhovaná opatření byla podle něj připravená od stolu, nerespektují přírodní překážky, neberou v potaz vlastnická práva ani náklady spojené s realizací.

Novela podle sdružení nestátních lesníků například požaduje zpřístupnění lesních cest a jiných komunikací pro vjezd požární techniky a provedení požárního zásahu v souvislém lesním porostu s výměrou nad 50 hektarů. Podle návrhu by se požadavek měl týkat i lesních svážnic. Ty ale podle sdružení nemají dostatečné zpevnění a jsou obtížně sjízdné v horším počasí. Vlastníci lesů by rovněž u takzvaných určených lesních cest měli zajistit dostatečný průjezdní profil ořezáváním větví nejméně do čtyř metrů výšky, což podle SVOL výrazně zvýší jejích náklady.

Návrh mimo jiné také požaduje, aby v chráněných krajinných oblastech, národních přírodních rezervacích, v národních parcích byly vytvořené protipožární předěly na každých 50 hektarech a aby u nich v okruhu do 30 metrů byly odstraněné odumřené a pokácené stromy, náletové dřeviny a podrost, stojí ve zprávě SVOL. Podle sdružení to je neadekvátní zásah do vlastnických práv. Zdroje hasební vody by tam podle novely měly být od sebe vzdálené nejvýše tři kilometry.

SVOL má 729 přímých členů s celkovou výměrou 555.000 hektarů lesa, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR. Státní podnik Lesy ČR obhospodařuje 55 procent výměry lesů v Česku.

vst gcm

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info