Veterinární správa varuje před zavlečením afrického moru prasat z dovolené

Veterinární správa varuje před možným zavlečením afrického moru prasat (AMP) z turisticky oblíbených destinací, například z Itálie či Řecka, do Česka. Turisté mohou virus převézt v potravinách s obsahem vepřového masa nebo kontaminovanými materiály. Státní veterinární správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Veterináři upozornili na zvýšené riziko při oblíbené agroturistice a s ní spojené případné návštěvy lokálních farem. Pokud si lidé chtějí z dovolené dovézt výrobky z vepřového nebo masa divočáků, musí být označené oválnou značkou s číslem výrobního podniku.

Africký mor prasat (AMP) se v Evropě šíří dlouhodobě a postihuje mnohé země. V Česku veterináři nákazu zjistili u divokých prasat, v jiných evropských zemích i v chovech prasat domácích. "Jen v období od 20. 5. do 16. 6. 2024 bylo v Evropě hlášeno 57 nových ohnisek AMP v chovech domácích prasat. Nejvíce ohnisek v letošním roce bylo zatím potvrzeno v Rumunsku, v Bosně a Hercegovině, Srbsku a na Ukrajině," uvedla veterinární správa. U prasat divokých eviduje Evropa za stejné období přes 450 nových případů. Nejvíce jich bylo podle veterinářů v turisticky oblíbené Itálii, v sousedních Polsku a Německu i nedalekém Maďarsku. Nákaza se vyskytuje i v hojně navštěvovaném Řecku, dodali.

V Německu, kde se nyní koná mistrovství Evropy ve fotbale a kam míří stovky tisíc turistů, se v polovině června potvrdila nákaza u uloveného divočáka u města Rüsselsheim poblíž frekventované dálnice A60 ve spolkové zemi Hesensko. "Nejbližší podobný případ na německém území se přitom nachází stovky kilometrů od tohoto místa. To ukazuje, že navzdory velmi přísným opatřením, které Německo uplatňuje, není možno riziko šíření nákazy dostatečně eliminovat. Velmi pravděpodobně u podobných případů sehrává roli lidský faktor," upozornili odborníci.

Africký mor prasat je nakažlivé onemocnění virového původu, které způsobuje téměř stoprocentní úmrtnost prasat. Na člověka se nepřenáší, člověk může virus pasivně přenášet na velké vzdálenosti. Kontaminovány virem mohou být třeba i dopravní prostředky, obuv či oblečení.

V ČR bylo onemocnění opět potvrzeno v prosinci 2022 v populaci prasat divokých na území Libereckého kraje. Od počátku letošního roku veterináři zatím evidují 19 případů nákazy u prasat divokých. Celkem jich bylo v ČR od počátku nákazy na konci roku 2022 potvrzeno 76. V chovech domácích prasat se v ČR tato nákaza zatím nepotvrdila.

fsl ptd

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Lesnictví

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info