Prodejci zemědělské techniky Liva Předslavice klesly tržby, budoucností servis

Rodinné firmě Liva Předslavice, která se zabývá prodejem a servisem zemědělské a komunální techniky, klesly loni meziročně tržby o 15,1 procenta na 392,26 milionu Kč. Zisk propadl z předloňských 10,77 milionu korun na 816.000 Kč. Podle ředitele a majitele společnosti Libora Jungvirta mělo na pokles vliv hlavně navýšení nákladů, vstupů, úrokových sazeb a cena paliv. V letošním roce podle jeho hrubého odhadu po půl roce lze očekávat mírné zlepšení, meziročně o deset procent. Budoucnost vidí v servisu techniky, i té autonomní.

"Meziroční pokles byl zhruba o 20 procent. Odpovídá to situaci v zemědělství. Jsou to spojené nádoby, pokud se farmářům nedaří, tak se méně obchoduje, méně prodává," řekl Jungvirt. Značná část obchodu se také odehrála o rok dříve, kdy se klienti obávali zvyšujících cen. A v roce 2023 byla technika na zpracování píce vyřazena z dotací, uvedla firma ve výroční zprávě.

V loňském roce firma nepropouštěla a ani letos nehodlá. Zaměstnává 54 lidí. Má čtyři servisní střediska. V Předslavicích na Strakonicku je předávací místo a montáž nových strojů. Druhé je vzdálené od prvního tři kilometry v Tvrzicích na Prachaticku, kde je centrální sklad náhradních dílů a centrální servis. Další střediska jsou v Mariánských Lázních a Petrovicích u Sedlčan.

"I když se loni tolik nedařilo, náš obor podle mě má obrovskou budoucnost. Ukázalo se v covidových letech, je to vidět i v současné době, že zemědělství musí fungovat pořád. Za covidu jsme provozy nezavírali, práce na servisu stále byla, i když se neobchodovalo. Pole se totiž musí obdělat, stroje tam jezdí, dobytek se musí nakrmit. A jestli tady bude tato technika nebo jiná autonomní, tak o stroje se pořád bude muset někdo starat, věřím v české zemědělství,“ řekl Jungvirt.

Liva Předslavice prodává stroje hlavně firmám v Česku, ať už jde o malé farmáře nebo velká družstva. "Například u strojů Krone dokážeme nabídnout žací stroj o záběru dva metry, ale také záběr deset metrů. Do popředí se dostávají moderní technologie. Krone nebo Lemken vyvíjí autonomní stroje, zatím to v sortimentu nemáme, firmy to ještě nenabízí," dodal Jungvirt.

Mnoho firem takové technologie vymýšlí, výroba i produkce zemědělské techniky půjde směrem precizního zemědělství. "To je dnes velké téma, ať je to sběr dat nebo přímo provoz. Řezačky jsou vybavené jakoby laboratoří, která zjišťuje množství a kvalitu hmoty, množství dusíku atd., stroje mají navigace, můžete naprogramovat jízdu traktoru a dávkování s přesností na centimetry,“ řekl Jungvirt.

U větších podniků je trend podle Jungvirta pořizovat větší a výkonnější stroje, aby jeden pracovník zvládl více práce s jedním strojem, tím se také řeší nedostatek pracovních sil. "Poptávku po moderních systémech vnímáme od roku 2000,“ dodal Jungvirt.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Podnikání

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info