Hlavní obsah

Máme sice otevřeno, ale prázdno. Kytky se jíst nedají, smutní květináři

Novinky, Renáta Bohuslavová

Ačkoliv květinářství mohou mít otevřeno i v nouzovém stavu, nikdo k nim nechodí, a jejich majitelé se bojí, že jim stát nedá kompenzace. O těch zatím vláda mluví jen v souvislosti s firmami, které musely činnost zcela přerušit. Podle řady květinářů se nekupují ani květiny na pohřby, což je argument vlády pro nezavírání květinářství.

Prodejci květin mohou mít sice otevřeno, ale nikdo k nim nechodíVideo: Novinky

 
Článek

„Mám prodejnu v centru Prahy. Normálně mám zákazníků tak 70 a nyní jsem na nule. Sice nám dovolili mít otevřeno, ale vůbec nikdo nechodí. Kytky není komu prodávat. Druhá věc je, že není zboží. Až doprodám to, co mám, tak zavřu,” říká smutně paní Menclová.

Ve stejném duchu ji doplňuje kolega, který má květinářství jen o pár kroků vedle. „Kvůli virové nákaze tady dnes byli jen čtyři zákazníci. Budeme dřív zavírat a uvidí se podle návštěvnosti, ale ta je slabá,” dodává prodejce květin z centra Prahy Jiří Timr.

Květiny na pohřby

Květinářství na rozdíl od jiných služeb mohou mít stále otevřeno. „Květinářství jsme nechali otevřená kvůli pohřbům. Byl to zásadní požadavek Svazu floristů a květinářů,” reagoval pro Novinky ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

SPECIÁL: COVID-19 | Vše o nákaze, rady a tipy, jaké jsou příznaky

Koronavirus

Ani to ale podle řady prodejců květin jejich obrat nezvyšuje. „Květinu nejen na pohřeb, ale žádnou si k nám nikdo koupit nepřišel. Já ty lidi na druhou stranu chápu. Nikdo nechce vydávat peníze za něco, co nepotřebuje, radši si půjde koupit jídlo,” doplňuje Menclová.

„O výjimku jsme žádali jako květináři, pěstitelé a prodejci květin. Chtěli jsme, aby se šířila pozitivní nálada. Netušili jsme, že se skoro současně vyhlásí nouzový stav a celý řetězec od pěstitele - velkoobchod - maloobchod až konečný spotřebitel se zastaví a navíc lidé ztratí v hodnotovém žebříčku o květiny zájem,” vysvětluje záměr předseda Svazu květinářů a floristů Jiří Horák.

Bojíme se, že nám stát nedá peníze

Květináři se navíc bojí, že nedostanou žádné kompenzace pro podnikatele, které nyní připravuje vláda.

„Bojíme se, že nebudeme mít vůbec žádné peníze, budeme muset zavřít a stát nám nedá žádné kompenzace, protože smíme mít otevřeno,” uvedla další z květinářek, která si nepřála být uvedena jménem.

Vláda schválila kurzarbeit i odpuštění záloh pro OSVČ

Koronavirus

„Budeme samozřejmě zkoušet získat nějaké kompenzace od státu. Říkali, že je dostanou restaurace, které i tak mohou prodávat z okýnka. My jsem na tom ale ještě hůř, lidé nemohou jíst kytky. Co nám pomůže, že nám odsunou daně? Podnikatelům to stejně nic neřeší,” doplňuje Menclová.

O tom, že se vláda celou věcí bude zabývat, ministři už hovořili. Problematiku by měli probírat na středečním jednání. O podporu žádá i svaz.

Zahrádkařením proti porušování karantény

„Protože na období března až května připadá cca 60 procent našich tržeb, všichni doufáme, že se brzy maloobchodní prodej obnoví a stihneme prodat alespoň část sezonní produkce, o což vás naléhavě žádáme,” píše v prohlášení Horák.

Havlíček: Na odhady vývoje ekonomiky je brzy

Domácí

Květináři tak nepožadují kompenzace po skončení pandemie, ale chtějí peníze co nejdřív. A to i s ohledem na to, aby si jejich zákazníci mohli vysázet květiny, zeleninu či ovoce na svých zahrádkách.

„Je potřeba myslet i na to, že mnoho lidí musí být doma. Český národ je národem zahrádkářů a co když jim odebereme v těchto těžkých časech možnost se alespoň trochu realizovat. Pokud budou moci být rodiny v bydlišti na zahradě a sázet květiny, nehrozí tolik případů porušování nařízení vlády,” dodává Horák.

Reklama

Výběr článků

Načítám