Do pivovaru v Plzni loni přišlo 540.000 návštěvníků, rekordní počet mělo podzemí
11.02.2025 | ČTK
Do areálu plzeňského pivovaru loni přišlo téměř 540.000 návštěvníků, meziročně o dvě procenta více. Plzeňské historické podzemí, které Prazdroj spravuje, loni navštívilo nejvíce turistů od zpřístupnění před 40 lety. Podzemím a navazujícím Pivovarským muzeem prošlo přes 70.000 lidí, meziročně zhruba o šest procent více, a návštěvnost tak překonala čísla z období před covidem, řekla dnes ČTK manažerka návštěvnických služeb Plzeňského Prazdroje Pavla Mášková.
"Městské podzemní systémy obecně zažívají boom popularity a z toho těží i naše trasa. Navíc návštěvy podzemí nejčastěji vyhledávají individuální turisté, nikoli větší organizované výpravy, jichž obecně nejezdí tolik jako před covidem," řekla.
Nejvyšší nárůst hlásí prohlídkové trasy Pilsner Urquell, Gambrinus a Elektrárna, které si prohlédlo meziročně o 15 procent lidí více. Zájem byl i o školi čepování, hospodu Na Spilce a akce na nádvoří pivovaru.
"Největší skupinu návštěvníků tvořili tradičně domácí turisté, následovali Němci, Jihokorejci a Tchajwanci. Mezi početné skupiny patřili i turisté z Ameriky a Číny. Navrátili se návštěvníci z Asie, kteří přijíždějí hlavně kvůli trase Pilsner Urquell," řekla Mášková. Ta se podle ní loni stala nejlepší pivovarskou návštěvnickou trasou v Evropě. Na největším evropském veletrhu cestovního ruchu ITB BERLIN získala ocenění World Travel Awards 2024 v konkurenci tras pivovarů Heineken, Guinness a dalších.
Prazdroj v květnu podle Máškové otevře v pivovaru novou expozici zasvěcenou surovinám k výrobě piva. Ve stejný měsíc, ke 40. výročí zpřístupnění podzemí, otevře dalších 100 metrů chodeb.
Plzeňské historické podzemí je s délkou 13 kilometrů jedním z největších komplexů podzemních prostor v Česku. "Návštěvníci se zábavnou formou dozví o vzniku a využití podzemí a o životě ve středověku," řekla Mášková. Prostory sloužily k výrobě piva a ke skladování potravin, ale také jako obranný systém. Byly hloubeny od konce 13. do 18. století. Jde o dvě patra propojených sklepů, přičemž první patří domům nad nimi a druhé tvoří propojený komplex chodeb. Součástí prohlídkového okruhu je 20 studní a jímek, které byly důležitým zdrojem vody, a vodárenská věž ze 16. století - vzácná technická památka a nejlépe zachovaný objekt svého druhu v Čechách.
Trasa podzemí je dlouhá 800 metrů a prohlídka trvá hodinu. Prazdroj má 30 aktivních průvodců. Údržbu podzemí provádí město Plzeň jako majitel, Prazdroj se stará o exponáty, vitríny, světla, značení a další.
Na květnové Slavnosti svobody, kdy uplyne 80 let od osvobození Plzně americkou armádou, chystá pivovar speciální prohlídky.
Václav Prokš kš
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Podnikání
- Karamel s chilli nebo pampeliškou. Manželé z jihu Čech rozjeli sladké podnikání (14.03.2025)
- Plzeňský Prazdroj loni v ČR prodal 7,3 mil.hektolitrů piva, shodně jako předloni (12.03.2025)
- Přibývá restaurací a hospod s certifikátem kvality (11.03.2025)
- Coca-Cola přichází s nezvyklou velikostí láhve. Vyplňujeme mezeru, hlásí výrobce (06.03.2025)
- Potraviny, tequila, elektronika i hračky. Američanům se cla prodraží (06.03.2025)
- ÚOHS: Podnikatel Tesař může koupit kontrolní podíl v Agro družstvu Sebranice (06.03.2025)
- Už ne Americano, ale Canadiano. Severská země se bouří a nekončí to jen u kávy (06.03.2025)
- Bednáři začali smolit v areálu Prazdroje 20 ležáckých sudů vážících až 950 kg (05.03.2025)
- Fastfood mění stravovací návyky. Obědům kralují kebab a hranolky, říká průzkum (04.03.2025)
- Inflace v eurozóně v únoru klesla méně, než se čekalo (04.03.2025)