Francouzským výrobcům lihovin klesá třetím rokem prodej na domácím trhu

Francouzským výrobcům alkoholických nápojů klesá třetím rokem prodej na domácím trhu. Dnes to uvedl Svaz francouzských výrobců lihovin (FFS). Na vině je inflace a nižší obliba alkoholu v zemi. Objem prodeje v maloobchodě se loni meziročně snížil o 4,3 procenta na 251 milionů litrů. V prvních měsících letošního roku klesl o dalších pět procent. Od roku 2020 se objem prodeje snížil o 9,6 procenta.

V pohostinství se objem spotřeby lihovin loni snížil o dvě procenta. A to poté, co zpočátku po pandemii covidu-19 a znovuotevření hospod a restaurací spotřeba stoupla. Zákazníci se snažili omezit výdaje kvůli rostoucím cenám a méně často chodili do společnosti, uvedl svaz. Existují však dvě výjimky: nápojů Spritz, které jsou nyní trendy, se prodalo o 17,2 procenta více a bezinkového likéru dokonce o 39 procent více.

Spotřeba alkoholu ve Francii klesá dlouhodobě. Kromě inflace trpí odvětví výroby lihovin také dlouhodobým poklesem spotřeby alkoholu. Klišé o Francouzích, kteří mají vždy na dosah sklenku vína nebo aperitiv, už dlouho neplatí, napsala agentura DPA. Spotřeba alkoholu za posledních 60 let podle sdružení klesla o 60 procent. Zatímco v roce 2000 ještě 21,5 procenta lidí uvádělo, že pije alkohol každý den, v roce 2021 podíl takových lidí klesl na osm procent.

Starosti působí firmám v odvětví i vývoz. Jeho objem se loni snížil o 13,2 procenta a hodnota o 12,2 procenta. Nadprůměrně silně klesl vývoz koňaku (o 21,1 procenta), vodky (o 21,6 procenta) a likérů (o 17,2 procenta). Francouzský svaz si stěžuje, že důsledky inflace v zemích, kam vyváží, umocňuje hrozba obchodních konfliktů se Spojenými státy a s Čínou.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info