Vinným sklepům Valtice loni klesl zisk o 13 procent na 29 milionů korun

Jedné z největších vinařských firem v Česku, Chateau Valtice-Vinné sklepy Valtice, loni mírně stouply tržby na 246,9 milionu korun, zisk po zdanění se ale o 13 procent snížil na 29,5 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné na internetových stránkách vinařství.

Vinařství loni zpracovalo 4380,43 tun hroznů, což je meziročně o 15,8 procenta méně. Z toho bylo 58,3 procenta v kategorii přívlastkových vín a 41,6 procenta v kategorii jakostních hroznů. Úroda v roce 2021 byla nižší než o rok dříve, rok 2020 byl ale podle vedení vinařství nadprůměrný. Podíl modrých hroznů mírně vzrostl na 20,77 procenta.

Vinařství v roce 2021 prodalo 2,6 milionu litrů lahvového vína, což je meziročně o 4,3 procenta méně. Výrazněji se snížil prodej přívlastkových vín, který poklesl o 5,59 procenta, prodej jakostních vín klesl o 3,83 procenta a prodej sektů se o 8,3 procenta zvýšil.

"Pokles prodeje vína v roce 2021 ovlivnila pokračující světová pandemie koronaviru, kdy zákazníci preferovali spíše lihoviny s vyšším obsahem alkoholu před vínem, vládní restrikce vydané v souvislosti s koronavirem omezily volný pohyb po České republice a na jižní Moravě tak nebyli zákazníci z řad turistů," uvedl ve výroční zprávě předseda představenstva společnosti Antonín Šťastný. Pokles prodeje přisuzuje i rostoucí oblibě malých vinařství i nabídce levnějších zahraničních vín v supermarketech.

I v roce 2021 byly největšími odběrateli produkce vinařství obchodní řetězce, jejich prostřednictvím vinařství prodalo 57 procent vín, což je meziročně o devět procent méně. "Všechny řetězce působící v ČR mají zahraničního vlastníka a snaží se čím dál intenzivněji prosazovat prodej vín původem ze svých mateřských zemí, a preferují je tak před víny moravskými," uvedl Šťastný.

V průběhu roku pokračovala výstavba nové tankové haly, která začala v roce 2020, loni do ní vinařství investovalo 47 milionů korun. Hala by měla být dokončena do konce letošního roku.

Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice mají na tuzemském trhu s vínem podíl asi dvě procenta. Pro firmu v roce 2021 pracovalo v průměru 102 lidí, tedy o tři více než v roce 2020.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info