Hermann Kuffner vybudoval jeden z největších cukrovarů v monarchii

Podnikatel Hermann Kuffner, který se narodil 16. srpna 1822, patřil k průkopníkům cukrovarnického průmyslu v českých zemích. Byl také významným veřejným činitelem, mimo jiné byl 26 let starostou Břeclavi.

Kuffner pocházel z významného židovského rodu, jehož výnosné podnikání založil počátkem 18. století Juda Löbl, nájemce knížecí lichtenštejnské palírny v Břeclavi. Jeho potomci pak podle nařízení císaře Josefa II. přijali nové jméno Kuffner, které pak díky svému podnikání proslavili téměř po celé tehdejší monarchii, a to hlavně díky brandy a dalším lihovinám či pivovaru Ottakringer, který dodnes vaří pivo ve Vídni.

Hermann Kuffner spolu s bratrem Jakubem a bratrancem Ignazem založil v roce 1861 v Břeclavi cukrovar, který se záhy stal největším zaměstnavatelem v regionu. Podnik z prudce se rozvíjejícího oboru tak významně rozšířil hospodářský komplex, který do té doby Kuffnerové vytvořili. Cukrovar se po modernizaci v roce 1893 stal jedním z největších v monarchii a kvalitní cukr se vyvážel téměř do celé Evropy. Jeho areál je ostatně dominantou města dodnes.

Kuffner, který zemřel v roce 1905, byl až do své smrti hlavou podniku. Mimo jiné také zakládal nadace a podporoval chudé, pro zaměstnance nechal stavět nájemní činžovní domy a domkářské kolonie. Nadaným studentům uděloval stipendia a zasloužil se o výstavbu synagogy. V roce 1873 byl zvolen prvním židovským starostou Břeclavi, působil též jako člen brněnské obchodní a živnostenské komory. V roce 1900 získal šlechtický titul.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info