Česko nemusí platit 1,7 miliardy Kč kvůli podvodům s mákem, potvrdil NS
06.12.2024 | ČTK
Česko s konečnou platností nemusí platit odškodnění více než 1,7 miliardy korun maltské společnosti Fynerdale Holdings. Nejvyšší soud zamítl dovolání společnosti, zjistila ČTK z úřední desky, kde je rozhodnutí dočasně zpřístupněné. Společnost figurovala jako poškozená v kauze podvodů s mákem a dalšími plodinami. Českému státu, konkrétně ministerstvu spravedlnosti, vyčítala nesprávný úřední postup orgánů činných v trestním řízení.
Žaloba se týkala trestního řízení vedeného proti čtyřem lidem před více než deseti lety. Firmě vadilo konkrétně to, že dozorující státní zástupce v roce 2012 zrušil usnesení o zahájení stíhání a že nedošlo ke spojení s jiným trestním řízením, v němž jako poškozená vystupovala společnost Ravileta Estates. Orgány činné v trestním řízení podle žaloby nedostály své zákonné povinnosti dohledat a zajistit výnosy z trestné činnosti.
Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu loni v dubnu zamítl. Nárok jednak označil za promlčený, jednak dospěl k závěru, že stát v tomto případě za žádnou škodu nezodpovídá. Městský soud v Praze verdikt potvrdil, byť částečně s jiným odůvodněním.
Nejvyšší soud nyní dospěl k závěru, že společnost svůj nárok uplatnila opožděně, je tedy promlčený. "Napadené rozhodnutí odvolacího soudu je tedy z pohledu právních otázek, ohledně nichž se jednalo o dovolání, přípustné, správné," stojí v rozsudku.
Společnost Fynerdale Holdings vedla s Českem v souvislosti s obchody s potravinářským mákem také mezinárodní arbitráž zhruba o 2,4 miliardy korun. Tvrdila, že se stala obětí podvodného schématu obchodu s mákem a dalšími komoditami, který podle firmy orgány činné v trestním řízení nedostatečně vyšetřily. Ani v rozhodčím řízení ale společnost neuspěla.
Podvody při fiktivních obchodech s mákem, ořechovou směsí, rozinkami či kmínem se české soudy zabývaly opakovaně, aktéři si vyslechli nepodmíněné tresty vězení. Sehnali bohaté investory, kterým slibovali obrovské zisky. Média před lety informovala, že o peníze přišly také firmy spojované s českými miliardáři.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Potravinářství
- Ochranu původu zboží bude nově zajišťovat pouze EU (14.01.2025)
- Až 70 procentům vinařů v ČR loni klesly příjmy, úroda byla nižší, ale kvalitní (14.01.2025)
- Zájem o domácí zabijačky dlouhodobě klesá, loni jich bylo 22.500, dříve 100.000 (13.01.2025)
- Výroba i spotřeba chleba je v ČR stabilní, lidé ale chtějí i alternativní pečivo (13.01.2025)
- Ministerstvo chystá změny v potravinářství: Pod lupou bude hummus, miso i mák (13.01.2025)
- Generace Z se učí omezovat plýtvání potravinami, výzkumníci pro její edukaci využijí interaktivní aplikaci i spolupráci s influencery (10.01.2025)
- Firmy se nakonec rozloučily s tradičním rumovým éterem. Bolelo je to (10.01.2025)
- Nejlepší kolekci letošního Salonu vín má Vinařství Hanzel z Dobšic na Znojemsku (10.01.2025)
- ČSÚ: Pivo z ČR do Ruska vyvezlo za dva roky 27 firem, asi polovina byly pivovary (10.01.2025)
- Ranní káva pomáhá srdci víc než celodenní popíjení, ukázal rozsáhlý výzkum (09.01.2025)