Sezonu burčáku výrazně ovlivnilo počasí, dřív začala a dřív skončí
07.10.2024 | ČTK
Burčákovou sezonu letos výrazně ovlivnilo počasí, kvůli kterému dříve začala a dříve také skončí. V září deště zhatily Znojemské vinobraní, jednu z největších akcí svého druhu. Zamračená obloha provází i Burčákové slavnosti v Hustopečích na Brněnsku, které začaly ve čtvrtek a končí dnes pozdě večer. Návštěvníci přesto přijíždějí, nejen za burčákem, ale i za kulturou, třeba v pátek v Hustopečích zpíval Richard Müller.
Různé vinařské akce patří k hlavním turistickým atrakcím jižní Moravy. Letošní vinařská turistická sezona ale byla poměrně komplikovaná, řekl ČTK prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
"Celé léto a zejména srpen a začátek září byly extrémně teplé a suché. Takové počasí řadu lidí neinspiruje k tomu, aby chodili po otevřených sklepích nebo po stáncích na vinařských akcích. Pak přišel povodňový týden, kdy byla celá řada akcí, včetně velkého Znojemského vinobraní, zrušena," podotkl Chlad.
Vztah turistů k burčáku se podle Chlada v posledních letech posunul od nezřízené konzumace ke kultivovanějšímu ochutnávání, které navíc lidi často inspiruje k tomu, aby zkusili i tichá vína z místní produkce.
Burčáková sezona může trvat od srpna do listopadu, odvíjí se však od délky vinobraní, tedy sklizně hroznů - a ta letos končí netypicky brzy. Burčák je meziproduktem při výrobě vína, a lze jej proto konzumovat pouze několik dní po začátku kvašení moštu z hroznů.
Jak ČTK řekl Miloslav Machuča, který pěstuje hrozny výhradně pro výrobu burčáku, poslední perlivý nápoj z jeho sklepa bude k dispozici nejspíš 13. října. Machuča má na šesti hektarech v Úvalech u Valtic na Břeclavsku vysazených několik odrůd tak, aby s jejich postupným dozráváním pokryl celou burčákovou sezonu.
"Letos jsem měl první burčák 2. srpna, příští týden seberu poslední hrozny odrůdy Sauvignon, počítám, že poslední burčák budeme prodávat 13. října," řekl Machuča.
Jako burčák se smí na českém trhu označovat pouze nápoj z českých hroznů. Pokud se vyrábí ze zahraničních, musí nést označení částečně zkvašený hroznový mošt.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Potravinářství
- FAO: Světové ceny potraviny byly v říjnu nejvyšší za rok a půl, maso zlevnilo (11.11.2024)
- Wagyu za sto padesát korun? Britské Tesco nabídne domácí variantu luxusního masa (11.11.2024)
- Supermarkety navzdory slibům prodávají klecová vejce dál, na trhu není dost alternativ (11.11.2024)
- Výborný: Za vysokými cenami másla je část velkých mlékáren a prodejců (11.11.2024)
- Domácnosti by mohly platit za vyhozené jídlo. Stát řeší, jak omezit plýtvání (10.11.2024)
- Cenu másla mohou Češi Polákům jen závidět (09.11.2024)
- V bezlaktózových výrobcích z českých mlékáren byla laktóza, zjistila SZPI (08.11.2024)
- Řeznictví v Praze nedodržovalo předpisy při prodeji zvěřiny (07.11.2024)
- Máslo je pro Čechy strašákem: Cena roste. Expert odhadl, jak to bude před Vánoci (07.11.2024)
- Vítězové soutěže Žít krajinou převzali ceny z rukou ministra Výborného (06.11.2024)