Čistý zisk řetězce Lidl ČR meziročně klesl asi o desetinu na 5,5 miliardy korun

Čistý zisk řetězce Lidl Česká republika v účetním roce končícím loni 28. února meziročně klesl přibližně o desetinu na 5,5 miliardy korun. Tržby firmě vzrostly asi o tři miliardy korun na 76,4 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Lidl je největším tuzemským řetězcem, společně s prodejcem Kaufland patří pod německou skupinu Schwarz. Kaufland v uplynulém finančním roce, který trval od 1. března 2021 do 28. února 2022, vykázal zisk 3,3 miliardy korun a dosáhl tržeb 58,8 miliardy korun.

V účetním roce 2021/2022 Lidl v Česku otevřel 26 nových prodejen a deset provozoven zrekonstruoval. "Do budoucna plánujeme pokračovat v modernizacích stávajících prodejen i budování nových tak, abychom byli zákazníkům nablízku," uvedl mluvčí Lidl ČR Tomáš Myler. V současné době firma v tuzemsku má 315 obchodů, doplnil.

Největší část investic podle Mylera v uplynulém obchodním roce směřovala právě do rozšíření a modernizace sítě.

"V našich prodejnách chystáme i postupné zavádění elektronických cenovek a instalaci dalších samoobslužných pokladen. Vstříc chceme nadále vycházet také elektromobilistům, budeme proto pokračovat v rozšiřování sítě dobíjecích stanic pro vozidla a kola. U vybraných prodejen pak počítáme rovněž s instalací fotovoltaiky," uvedl Myler.

Firma podle něj plánuje dále rozšířit počet míst, kde je možné vrátit PET lahve a plechovky.

K únoru loňského roku Lidl zaměstnával asi 9187 lidí, meziročně to bylo o 865 lidí více. Mzdové náklady činily 5,9 miliardy korun, proti předloňském účetnímu období byly zhruba o 400 milionů korun vyšší, stojí ve výroční zprávě. Loni firma podle Mylera vytvořila více než 900 pracovních míst.

Lidl letos navýšil mzdy asistentům prodeje a komplementářům v logistických centrech, a to průměrně o 5,6 procenta. Asistenti prodeje od března v základu pobírají 30.700 korun, v Praze pak 33.300 korun. Nástupní plat komplementáře v logistických centrech vzrostl na 39.467 korun. Lidl také od března zvýšil příspěvek na stravné z 55 korun na 100 korun, uvedla firma.

Mezi další velké sítě v Česku patří Globus, Albert, Penny Market, Tesco a Billa.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info