Strakonický pivovar stáčí pivo do plechovek, linku zatím testuje

Pivovar Strakonice 1649 začal stáčet pivo do plechovek. V červnu si pořídil linku za více než deset milionů korun. Maximální výkon může být až 3000 plechovek za hodinu. V současné době funguje ve zkušebním provozu, spouští ji jednou týdně, při testování technologie stočili desítky tisíc piv. ČTK to dnes řekl ředitel pivovaru Dušan Krankus.

„Touto investicí reagujeme na dlouhodobý trend v pivovarském průmyslu, kdy segment piva stáčený do plechovek má největší potenciál růstu,“ uvedl Krankus. Pivo budou stáčet do půllitrových a třetinových plechovek. Technologii dodala česká firma Raveco. Obsluhovat ji budou současní zaměstnanci. Samotná linka pro stáčení plechovek stojí v prostoru stáčírny KEG sudů, využijí tak při stáčení do plechovek stejné trasy piva jako pro sudy.

Stáčet budou zatím vlastní pivo. „Po odladění počátečních nedokonalostí a uplynutí zkušebního provozu budeme schopni stáčet pivo i jiným minipivovarům, pokud to pro nás bude ekonomicky výhodné a pokud o to budou mít zájem,“ řekl Krankus. Uvedl, že by to mohlo být na konci léta, popřípadě na podzim.

V letošním roce už další investice neplánují. Pro rok 2024 pivovar předpokládá objem prodaného piva přibližně 48.000 hl a obrat kolem 93 milionů korun.

Pivovar Strakonice 1649 se dříve jmenoval Dudák a je to jediný český pivovar, který vlastní město. Počátky strakonického piva se datují rokem 1308. Várečné právo pak získali obyvatelé 8. prosince 1367 listinou Bavora IV. Pivovar vznikl v roce 1649. V roce 2004 město koupilo pivovar od státu za 69,2 milionu korun.

jrc hj

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info