Sdružení SOVAK: Vodné v ČR meziročně zdraží až o čtyři procenta nad inflaci
11.12.2024 | ceskenoviny.cz
Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) očekává meziroční zdražení ceny vodného do čtyř procent nad vyhlášenou roční míru inflace, která by podle odhadu České národní banky (ČNB) měla v příštím roce činit dvě procenta. Výše zdražení se liší u jednotlivých vodárenských společností. Cenu vedle inflace ovlivňují náklady na služby k výrobě či distribuci pitné vody, do cen se promítají také náklady na obnovu či rozšíření vodohospodářské infrastruktury. ČTK to řekl ředitel sdružení Vilém Žák.
Podle dat Českého statistického úřadu činilo v roce 2023 vodné v průměru 53,10 koruny za metr krychlový vody bez DPH. "U většiny společností se bude meziroční růst ceny pohybovat do čtyř procent nad vyhlášenou roční míru inflace," uvedl Žák. Významný vliv na cenu vody má podle něj mimo jiné technický stav infrastruktury vodáren a potřeba peněz na obnovu či rozšíření. "Tam, kde je potřeba finančních prostředků vyšší, lze očekávat také výraznější zdražení než jen o míru inflace," dodal.Listopadová inflace činila 2,8 procenta, ČNB dnes uvedla, že v příštím roce předpokládá postupné zpomalování růstu cenové hladiny k dvouprocentnímu cíli ČNB.
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka tvrdí, že cena za vodné se odvíjí také od technologických nároků na úpravu vody. Tedy jak moc je voda znečištěná, nebo jaká je koncentrace železa a radonu, které ve vodě nesmí být a musí se odstranit. "Železo kvůli nepříjemné chuti, radon je radioaktivní," řekl za ústav Tomáš Hrdinka.
Náklady představuje i doprava vody. "Pokud teče gravitačně, je to levnější, než pokud ji musíme čerpat na kopec," podotkl Hrdinka. Levněji podle něj vyjde, pokud je voda odebírána z podzemního zdroje, například vrtu či studny, než z povrchového zdroje, například z řeky nebo nádrže. "Proto se mohou ceny za metr krychlový vody lišit třeba i pětinásobně," upozornil Hrdinka.
Například cena vody na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku stoupne od ledna příštího roku o 3,89 procenta, zvýšení činí 5,17 koruny za metr krychlový včetně DPH. Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech zdraží v roce 2025 vodné a stočné o 2,4 procenta, čtyřčlenná rodina s roční spotřebou 35 krychlových metrů vody na osobu zaplatí za rok 2025 na vodném a stočném v průměru o 370 korun víc než letos.
"Regionální rozdíly v ceně mají mimo stavu infrastruktury širokou škálu dalších vlivů. Mezi hlavní patří například struktura infrastrukturní sítě s ohledem na koncentraci odběrných míst, technický a technologický způsob výroby a distribuce pitné vody a způsob odvádění a čištění odpadních vod," uvedl Žák.
Sdružení neočekává, že by se v příštím roce měla kvůli zdražení měla výrazně změnit spotřeba vody. "Další pokles spotřeby nelze zcela vyloučit, ale bude jen minimální," dodal Žák. Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně než v předchozím roce. Podíl obyvatel zásobovaných vodou z vodovodu loni dosáhnul 94,5 procenta.
Autor: ČTK
Další články v kategorii Potravinářství
- Ochranu původu zboží bude nově zajišťovat pouze EU (14.01.2025)
- Až 70 procentům vinařů v ČR loni klesly příjmy, úroda byla nižší, ale kvalitní (14.01.2025)
- Zájem o domácí zabijačky dlouhodobě klesá, loni jich bylo 22.500, dříve 100.000 (13.01.2025)
- Výroba i spotřeba chleba je v ČR stabilní, lidé ale chtějí i alternativní pečivo (13.01.2025)
- Ministerstvo chystá změny v potravinářství: Pod lupou bude hummus, miso i mák (13.01.2025)
- Generace Z se učí omezovat plýtvání potravinami, výzkumníci pro její edukaci využijí interaktivní aplikaci i spolupráci s influencery (10.01.2025)
- Firmy se nakonec rozloučily s tradičním rumovým éterem. Bolelo je to (10.01.2025)
- Nejlepší kolekci letošního Salonu vín má Vinařství Hanzel z Dobšic na Znojemsku (10.01.2025)
- ČSÚ: Pivo z ČR do Ruska vyvezlo za dva roky 27 firem, asi polovina byly pivovary (10.01.2025)
- Ranní káva pomáhá srdci víc než celodenní popíjení, ukázal rozsáhlý výzkum (09.01.2025)