Mlékárna Olma pořídí do svého skladu autonomní logistické vozíky

Mlékárna Olma s pomocí dotace pořídí do svého skladu autonomní logistické vozíky, pomocí kterých bude bez nutnosti lidské obsluhy manipulovat s uskladněnými mléčnými výrobky. Vedení mlékárny si od této investice podpořené z Národního plánu obnovy slibuje optimalizaci skladování, snížení chybovosti v logistickém procesu, minimalizaci škod při manipulaci s nákladem a vyšší bezpečnost provozu automatizovaného skladu. Mlékárna Olma, kterou vlastní společnost Agrofert, informaci o projektu publikovala na svém webu. Výši investice a dotace nezveřejnila.

Autonomní logistické vozíky bude Olma používat při uskladnění i vyskladnění mléčných výrobků uložených na paletách. Vozíky budou mít laserové navádění, skenery, ochranný rám a speciální senzory, které zajistí jejich bezpečný pohyb po skladu. Program instalovaný v autonomních logistických vozících bude propojen s řídicím systémem celého skladu mlékárny.

Mlékárna Olma předloni zvýšila tržby zhruba o 1,5 procenta na 3,668 miliardy korun z 3,626 miliardy korun v roce 2020. Vykázala čistý zisk 206,6 milionu korun, tedy zhruba stejný jako o rok dříve. Mezi hlavní odběratele mlékárny Olma dlouhodobě patří obchodní řetězce. Rozhodující součástí prodejního sortimentu Olmy u většiny významných odběratelů v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku jsou čerstvé mléko a smetany, kysané výrobky a jogurty. Více než desetinu tržeb Olma získává z prodeje svých výrobků v zahraničí.

Olma v posledních letech masivně investuje. Od roku 2011 s pomocí evropských dotací připravila investiční projekty bezmála za 600 milionů korun. Dotace pokryjí takřka polovinu nákladů na modernizaci výrobních technologií Olmy. V roce 2020 mlékárna dokončila vývoj tvarohových dezertů, jogurtů se sníženým obsahem cukru a nových typů pudingových dezertů. Předloni Olma vykázala a přijala z podpory zaměřené na zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurence potravinářského průmyslu a z Programu rozvoje venkova investiční dotace v celkové výši 62,8 milionu korun.

Mlékárna Olma patří do skupiny Agrofert. Do února 2017 vlastnil koncern Agrofert někdejší ministr financí a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů. Skupina Agrofert ovládla Olmu v roce 2009, kdy kapitálově vstoupila do firmy Milkagro, která byla majoritním vlastníkem mlékárny. Milkagro do té doby vlastnili zemědělci. Olma zaměstnává více než čtyři stovky lidí.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info