Evropská komise zavede cla na dovoz ukrajinských vajec

Evropská komise zavede cla na dovoz ukrajinských vajec, uvedl dnes podle agentury Reuters mluvčí EK. Učiní tak za dva týdny, až se naplní dříve dohodnutá roční kvóta.

Stejné rozhodnutí přijala komise v úterý ohledně dovozu ukrajinského ovsa.

Ukrajina využívá po ruské invazi z února 2022 zvláštní mechanismus, který Evropská unie zavedla, aby posílila vzájemný obchod. EU je pro Ukrajinu nejdůležitějším vývozním trhem.

EU se ale později rozhodla stanovit maximální objemy dovozu. Přiměly ji k tomu protesty zemědělců, kteří si v celé unii mimo jiné stěžovali, že levný ukrajinský dovoz představuje nekalou konkurenci.

Podle unijních údajů se dovoz vajec do Evropské unie v loňském roce zvýšil o tři čtvrtiny a dále rostl i na začátku letošního roku. Hlavním dodavatelem je Ukrajina.

Evropští producenti vajec si stěžují, že příliv levnějších ukrajinských dodávek brání oživení produkce po následcích ptačí chřipky, která v posledních letech pustošila hejna drůbeže.

Omezení dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny ze strany EU se týká také drůbeže, cukru, krupice, kukuřice a medu.

Kyjev koncem května uvedl, že zakáže vývoz cukru do EU po zbytek letošního roku, protože i zde byl vyčerpán objemový limit. Unijní údaje přitom podle Reuters ukazují, že z celkového dohodnutého povoleného množství asi 263.000 tun zůstalo k dispozici ještě téměř 44.000 tun.

vjn ank

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info