Ministři nejsou jednotní v pohledu na zákaz energetických nápojů pro děti
14.11.2024 | ČTK
Členové vlády neměli před dnešním jednáním kabinetu jednotný názor na zákaz prodeje energetických nápojů dětem mladším 15 let. Někteří ministři poslanecký návrh zákona podporují, jiní jsou k zákazu zdrženliví a nejsou si jisti, zda přinese požadovaný efekt. Omezení, která se týkají třeba také reklamy, by měla být u energetických nápojů podle předlohy obdobná jako u alkoholu a cigaret. Prodej prostřednictvím automatů a internetu by byl možný jen za podmínky ověření věku kupujících.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vyjádřil návrhu jednoznačnou podporu. "Každý, kdo máme náctileté děti, vidíme, jaké dopady to může mít. Energetický nápoj opravdu není džus, je na místě, abychom přistoupili k nějaké rozumné regulaci," řekl novinářům při příchodu na jednání vlády. Osobně by navrhoval ještě výraznější omezení, kdy by se nezakazoval jen prodej energetických nápojů, ale reguloval by se prodej konkrétních škodlivých látek bez ohledu na to, v jakém produktu jsou obsaženy.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) se chce o případné podpoře zákona rozhodnout až na základě debaty na jednání vlády. "Téma vnímám jako poměrně naléhavé, šíření energetických nápojů u dětí představuje druh rizika," uvedl.
Naproti tomu ministr dopravy Martin Kupka (ODS) byl ohledně zákazu prodeje energetických nápojů zdrženlivý. "Jsem k takovým dalším zákazům obezřetný. Podle mého soudu nemusí regulace vždy přinášet skutečný efekt, a to že v tomhle směru zabráníme zejména dětem konzumovat nápoje s vysokým obsahem cukru," řekl.
Předkladatelé ze všech sněmovních stran tvrdí, že v Česku existuje problém s rizikovou konzumací energetických nápojů. "Výskyt chorob, které jsou spjaty s nadměrnou konzumací slazených nápojů, je v České republice vysoký a má stoupající trend, a to i v dětské populaci," uvedli v důvodové zprávě. Konkrétně autoři novely zmínili riziko nadváhy nebo obezity, vysokého krevního tlaku, nadměrné zubní kazivosti, depresí, nervozity, pocitů úzkosti a poruch spánku.
Energetické nápoje by se vůbec nesměly prodávat ve zdravotnických zařízeních, ve školách a školských zařízeních, v zařízeních sociálně-právní ochrany dětí a na akcích určených dětem do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví by mohlo vydat vyhlášku, kterou by určilo požadavky na složení, označování a vzhled obalů energetických nápojů. Reklama na tyto nápoje by nesměla mířit na děti a nesměla by nabádat k jejich nestřídmé konzumaci a vytvářet dojem, že jejich pití přispívá ke společenskému úspěchu nebo k řešení osobních problémů či má léčivé účinky.
Proti záměru omezení prodeje energetických nápojů se už v září postavil Svaz výrobců nealkoholických nápojů. Odmítl mimo jiné přirovnání těchto nápojů k návykovým látkám jako nevědecké a nepřijatelné. Podle svazu by byla vhodnější osvěta a edukace dětí.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Potravinářství
- Nesnězeno funguje ve všech krajích. Platforma zachránila již 725 tun potravin (03.12.2024)
- Francouzské sýry obsahovaly zdravotně závadné bakterie yersinie (03.12.2024)
- Na světových trzích letos výrazně zdražuje kakao a káva (02.12.2024)
- V Japonsku uvedli na trh nápoj s majonézovou příchutí, u lidí vyvolal odpor (02.12.2024)
- Jídlo opět zdražuje. Výborný viní potravináře a obchodníky, Balaštíková i vládu (02.12.2024)
- Kafe s rudým výhledem. Starbucks otevřel pobočku přímo na hranici s KLDR (02.12.2024)
- ČSÚ: Spotřeba potravin loni klesla na 788 kg, lidé jedli méně vepřového či mléka (30.11.2024)
- Knedlíky dobývají Japonsko. Česká restaurace na Expu vsadila na domácí chutě (29.11.2024)
- Firma Krahulík - Masozávod Krahulčí po předloňské ztrátě skončila loni v zisku (29.11.2024)
- Největší svolávací akce Rakouska má rozuzlení. Z milionů litrů koly bude bioplyn (29.11.2024)