Upozornění prodejcům a informace pro spotřebitele: označení země původu je u čerstvého ovoce a zeleniny povinné
21.06.2024 | SZPI
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v návaznosti na vrcholící prodej sezónního čerstvého ovoce a zeleniny upozorňuje spotřebitele i prodejce na skutečnost, že u předmětného sortimentu je povinné uvedení země původu a názvu druhu ovoce a zeleniny, příp. u vybraných druhů i třídy jakosti a odrůdy dle zvláštních obchodních norem. Tato informace musí být spotřebiteli dostupná např. prostřednictvím informační cedule.
Vzhledem k tomu, že v předchozích sezónách inspektoři SZPI zjistili řadu případů, kdy informace o zemi původu při prodeji zcela absentovala, nebo byla uvedena nepravdivě, kontroly uvedené povinnosti intenzívně probíhají i v letošní sezóně. Záměna země původu je považována za klamání spotřebitele. Prodejci mají povinnost při kontrole předložit nabývací doklady a prostřednictvím systému sledovatelnosti mohou inspektoři SZPI prověřit původ zboží až k pěstiteli.
Kromě uvedených povinností u značení musejí prodejci čerstvého ovoce a zeleniny zajistit, aby plody byly:
- celé
- zdravé (nejsou povoleny produkty napadené hnilobou nebo postižené zhoršením jakosti do té míry, že jsou nezpůsobilé ke spotřebě)
- čisté (v podstatě bez viditelných cizích látek)
- v podstatě zbavené škůdců
- v podstatě bez poškození zapříčiněných škůdci a postihujících dužninu
- bez nadměrné povrchové vlhkosti
- bez cizího pachu a/nebo chuti.
Předmětem kontroly při prodeji čerstvého ovoce a zeleniny jsou také požadavky na hygienu prodeje.
Zpracoval: Mgr. Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí
Další články v kategorii Potravinářství
- Produkce vodky v Rusku prudce klesá. Spotřeba alkoholu roste (10.07.2025)
- Spor o sójový párek pokračuje. Česko navrhlo zavést chráněné názvy masových výrobků pro celou EU (09.07.2025)
- Temu testuje prodej potravin v Německu, záměr děsí především zemědělce (09.07.2025)
- Mlékárně Olma z Agrofertu loni klesl zisk o víc než třetinu, tržby měla rekordní (09.07.2025)
- Rakouští pěstitelé řepy a cukrovarníci odmítají zvýšení dovozu z Ukrajiny (09.07.2025)
- Babice na Hradecku mají bezobslužný obchod, je čtvrtým v Královéhradeckém kraji (09.07.2025)
- Sýry Apetito budou z Německa, Savencia uzavře mlékárnu v Hodoníně (08.07.2025)
- Od malé místnosti k vyhlášené pekárně. Na Kvildě voní pečivo už 30 let (07.07.2025)
- Currywursty od Volkswagenu míří do supermarketů. Prodává se jich víc než aut (07.07.2025)
- Po rozvodu přišla o všechno. Síť luxusních cukráren vybudovala znovu od nuly (07.07.2025)