Polovina olivových olejů nevyhověla při kontrole Potravinářské inspekce
02.12.2022 | SZPI
Výsledky kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zaměřené na kvalitu olivových olejů v ČR ukázaly, že polovina hodnocených vzorků byla nevyhovující. Olivové oleje při hodnocení neodpovídaly označení „extra panenské“ - ve skutečnosti se jednalo o oleje nižší kategorie – nebo měly nesprávně uvedené údaje na obalu. Jeden z hodnocených vzorků dokonce odpovídal kategorii „lampantový olej“, který nelze jako potravinu nabízet.
Inspektoři odebrali na tuzemském trhu k analýzám celkem 20 vzorků olivových olejů různých zemí původu. Cílem akce SZPI bylo prověřit, zda extra panenské a panenské olivové oleje splňují fyzikální, chemické a senzorické parametry stanovené nařízením Komise (EHS) 2568/91 a požadavky dalších předpisů.
Analýzy, které SZPI uskutečnila v akreditované laboratoři Laboratory of Olive Oil Tasting ve Slovinsku a v tuzemské akreditované laboratoři SZPI, potvrdily, že u 5 vzorků nešlo o „extra panenské“ oleje, jak výrobci uvedli na obalu, ale o nižší třídu kvality olejů. Tuzemští spotřebitelé tak byli klamáni nepravdivou deklarací na etiketě. U celkem 5 dalších vzorků inspektoři konstatovali nedostatky v označení olejů.
Přehled všech vyhovujících i nevyhovujících vzorků SZPI zveřejnila na webu Potraviny na pranýři v sekci Tematické kontroly.
Výsledky kontrol v průběhu několika let ukazují, že se do ČR dovážejí olivové oleje, které svými charakteristickými vlastnostmi často neodpovídají deklarované kategorii a indikují, že dovozci podceňují schopnost dozorových orgánů v ČR hodnotit jakost olivových olejů. Přestože ČR není produkční zemí tohoto typu potraviny, úroveň kontroly olivových olejů v tuzemsku se uskutečňuje dle standardů kladených evropskými právními předpisy, a to za využití akreditovaných laboratoří v tuzemsku i zahraničí.
Potravinářská inspekce bude v kontrole jakosti a bezpečnosti olivových olejů pokračovat v nesnížené intenzitě i v příštím roce. O zjištěných nevyhovujících vzorcích SZPI informuje dozorové orgány v příslušných státech.
SZPI nařídila prodejcům stáhnout nevyhovující šarže z trhu a s kontrolovanými osobami zahájí správní řízení o uložení pokuty.
Zpracoval: Pavel Kopřiva, tiskový mluvčí
Další články v kategorii Potravinářství
- Češi loni omezili jídlo, vypili více piva (01.12.2023)
- Jihokorejští farmáři v Soulu protestovali proti plánu zakázat chov psů na maso (01.12.2023)
- Kilogram vánočního cukroví stojí i přes tisíc korun, zájem o něj klesá (30.11.2023)
- Rumuni těží z krachu obilné dohody. Přístav Konstanca zažívá nebývalý rozmach (30.11.2023)
- Analýza: Objednat si 0,4 litru piva je pro zákazníky restaurací nejméně výhodné (30.11.2023)
- Kofole vzrostly za tři čtvrtletí tržby meziročně na 6,62 miliardy (29.11.2023)
- Průzkum: Více než polovina domácností čeká s nákupy potravin na slevové akce (29.11.2023)
- Kubánský farmář hledá kvůli potravinové krizi v zemi nové způsoby výroby mouky (29.11.2023)
- Celníci odhalili v dodávce na D8 dodávku převážející tunu závadného masa (28.11.2023)
- Mlékárna Net Plasy meziročně zvýšila tržby, opětovně však skončila ve ztrátě (28.11.2023)