Řetězec Penny zvýší pokladním od pátku základní mzdu o 1300 až 2000 korun

Obchodní řetězec Penny Market zvýší pokladním od pátku základní mzdu o 1300 až 2000 korun podle délky pracovního poměru. Firma o tom dnes ČTK informovala v tiskové zprávě. Změna se podle ní dotkne zhruba 7000 zaměstnanců. Zvýšení mezd už dříve oznámily i další řetězce. Například Albert od dubna přidá provozním zaměstnancům na prodejnách minimálně 8,5 procenta a v průměru deset procent.

Průměrná mzda v Česku se ve třetím čtvrtletí loňského roku zvýšila meziročně o 7,1 procenta na 42.658 korun. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla osmi procent, se ale mzda reálně snížila o 0,8 procenta, informoval dříve Český statistický úřad. Podle portálu Platy.cz průměrná mzda na pozici prodavač nebo prodavačka loni Česku činila 26.295 korun, proti roku 2020 to bylo o 3299 korun více. Pokladní si přilepšili o 3490 korun, minulý rok pobírali v průměru 28.113 korun.

Základní mzda pokladních bude od pátku podle Penny začínat na 29.300 korunách. Na mzdy tak letos firma vynaloží asi 160 milionů korun navíc. "Zvyšování mezd představuje jeden z důležitých faktorů pro budování dlouhodobé spokojenosti našich zaměstnanců," uvedl jednatel Penny ČR Radek Hovorka. "Jen od roku 2018 jsme zvýšili počet zaměstnanců o více než desetinu. Loni jsme také snížili fluktuaci o plných sedm procent," doplnil.

O minimálně 2000 korun vyšší mzdy pobírají od ledna provozní zaměstnanci na prodejnách a ve skladech řetězce Lidl. Od března dostanou přidáno také administrativní pracovníci. Na zvýšení mezd vynaloží Lidl v tomto roce asi 600 milionů korun, informovala dříve firma.

Přidat zaměstnancům letos plánuje i Tesco. Loni mzda pracovníků na provozních pozicích stoupla průměrně o devět procent, zaměstnancům v distribučním centru o osm procent. "Změny jsme provedli i v oblasti benefitů, kolegové mohou využívat permanentní patnáctiprocentní slevu na každý nákup v našich obchodech, od července 2023 jsme pak navýšili hodnotu stravenkového paušálu a od ledna 2024 jsme zavedli další den placeného volna pro věrné zaměstnance," řekla ČTK už dříve mluvčí Iva Pavlousková.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info