Výrobky Mondelez International od září zdraží, důvodem je růst cen kakaa

Kvůli růstu cen surovin, především kakaa, se výrobky potravinářské společnosti Mondelez International nevyhnou zdražení. Růst cen přijde od září a bude dvouciferný. ČTK to dnes v Opavě řekla generální ředitelka Mondelez International pro ČR Ivana Tůmová. Letošní vzestup ceny kakaa dosahuje podle agentury Bloomberg 120 procent.

Opavský závod je největší továrnou Mondelez na sušenky v Evropě. Firma tam nyní buduje novou linku na výrobu sušenek Oreo za 1,5 miliardy korun, dokončena by měla být příští rok. Při příležitosti přejmenování části ulice, v níž se podnik nachází, na ulici Oreo dnes do Opavy přijel vrcholný management potravinářské společnosti, jejíž sídlo je v USA. Generální ředitel společnosti Mondelez International Dirk Van de Put řekl, že se v Opavě plánuje další investice více než za miliardu korun.

"Ještě to není schváleno na 100 procent. Je to přiklepnuto tak na 90 procent, detaily by se měly oznamovat v září," řekla k chystané investici ředitelka Tůmová.

Růstu cen se podle ní Mondelez nemůže vyhnout. "Situace na trhu s kakaem je, jaká je, a my bez toho, abychom zdražili, bychom opravdu šli do minusu. Takže zdražovat budeme, od září, a budeme to postupně implementovat na trh," řekla Tůmová.

Uvedla, že čokoláda představuje 40 procent výrobního portfolia podniku. "Ale nejde jenom o čokoládu. I sušenky jsou pokryté čokoládou, Fidorka má na sobě čokoládu, takže i sušenkové portfolio, kde je čokoláda, budeme zdražovat. Jsou to dvojciferná čísla, vyšší zdražení bude na čokoládě, na sušenkách je to míň, protože tam přece jenom té čokolády je proporčně méně," řekla Tůmová.

Mondelez je jedním z největších světových producentů čokolády a sušenek. Mezi její značky patří Côte d'Or, Milka, Oreo, Ritz, Toblerone a TUC. V České republice a na Slovensku působí firma od roku 1992, má pět výrobních závodů a zaměstnává 2900 lidí. V závodě v Opavě pracuje přes 1000 lidí, kromě sušenek Oreo se tam vyrábějí například sušenky a oplatky Opavia, sušenky BeBe Dobré ráno, pečivo Brumík, oplatky Fidorka, čokoláda Figaro, oplatky Miňonky a Tatranky nebo krekry TUC. V novém výrobním areálu v části Vávrovice podnik sídlí od roku 1997.

vpl dr

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info