Britští potravináři kritizují malé kapacity kontrol, zboží jezdí na testy do EU
06.08.2024 | ČTK
Představitelé britského potravinářského průmyslu si stěžují na podle nich nedostatečné kapacity testovacích laboratoří u vstupu do země. Dovozové potraviny, jejichž kontrolu nařizuje zákon, se tak musejí na testování vozit zpět do Evropské unie. O to později se zboží dostává na prodejní pulty a zkracuje se doba do konce minimální spotřeby, píše The Guardian. Potravináři kritizují také zvýšené náklady.
Británie po odchodu z Evropské unie ve snaze zvýšit biologickou bezpečnost Británie a zabránit zavlečení nemocí z kontinentu do ostrovního království zavedla na hranicích kontroly potravin. V laboratořích v blízkosti britských přístavů se testují od 30. dubna. Někdy se provádí mikrobiální nebo chemická analýza, jindy se ověřuje pravost produktů.
Nový labouristický ministr životního prostředí Steve Reed obdržel minulý týden otevřený dopis od pracovní skupiny pro certifikaci SPS, která zastupuje 30 obchodních organizací pokrývajících dodávky potravin ve Spojeném království v hodnotě 100 miliard liber (2,95 bilionu Kč). Tito potravináři upozornili ministra, že část vzorků je na testování odesílána do zemí EU, například do Německa. Skupina uvedla, že nedostatečné kapacity laboratorních zařízení jim zvyšují náklady, způsobují zpoždění a snižují i čerstvost potravin dovážených do Británie.
Na snižující se kapacitu laboratoří nedávno v jiném dokumentu upozornil hlavní vědecký poradce britské vládní agentury pro bezpečnost potravin Robin May.
Skupina SPS ve svém dopise ministrovi upozornila na 18 dalších problémů, s nimiž se potravináři na hranicích setkávají. Varují, že kvůli novým pravidlům budou unijní dovozci po vypršení současných dodavatelských smluv zvažovat jejich obnovení. Kritizují také zvýšené výdaje na zdravotní certifikáty.
Když Británie na začátku roku 2021 oficiálně opustila jednotný trh EU, zavedla unie pro vývozce potravin živočišného původu povinnost nechat zásilky před odesláním zkontrolovat veterináři a podepsat vývozní zdravotní osvědčení (EHC).
Analýza SPS ukázala, že vývozci požádali o více než milion osvědčení EHC. Británie zavedla reciproční opatření v lednu, což ale v království vyvolalo obavy, že některé firmy z EU mohou kvůli dodatečným nákladům a byrokracii upustit od vývozu do Spojeného království.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Potravinářství
- Kofole se vrací sudy. Povodňová vlna jich odnesla na dvanáct tisíc (19.09.2024)
- Zálohy na PET lahve? Přijdeme o peníze, tvrdí zástupci obcí. Nevěří výpočtům (19.09.2024)
- Inflace v EU v srpnu klesla na 2,4 procenta (18.09.2024)
- Globus prodával papriky z Albánie, v nichž bylo 12krát více pesticidů (18.09.2024)
- Bidfood už po povodni plně obnovil výrobu mražených potravin v závodě v Opavě (18.09.2024)
- Pro potravináře je klíčové stabilní podnikatelské prostředí (18.09.2024)
- Kávu na burze zdražuje také zapáchající ovoce (17.09.2024)
- Obchodníci o víkendu poskytli první dodávky potravin, počítají s další pomocí (17.09.2024)
- Molekulární šlechtění i méně plýtvání. Čeští vědci hledají recept, jak nasytit svět (17.09.2024)
- Polabské mlékárny loni zvýšily zisk na 205,5 mil.Kč, tržby dosáhly 2,13 mld.Kč (16.09.2024)