Světový distributor banánů má zaplatit odškodné obětem konfliktu v Kolumbii

Nadnárodní společnost Chiquita Brands International, která proslula zejména jako distributor banánů, musí zaplatit celkem 38,3 milionu dolarů (asi 881 milionů korun) jako odškodné pozůstalým po osmi obětech ozbrojeného konfliktu v Kolumbii. Rozhodl tak v pondělí soud na americké Floridě, který se zabýval událostmi starými více než dvě dekády. Informoval o tom dnes server televize France24.

Společnost Chiquita Brands International už v roce 2007 u amerického soudu přiznala, že v letech 1997 až 2004 zaplatila kolumbijské pravicové polovojenské organizaci AUC 1,7 milionu dolarů. Podle firmy ji AUC vydírala. Podle floridského soudu ale Chiquita neprokázala, že peníze šly na ochranu jejích zaměstnanců v Kolumbii ani že firma neměla jinou možnost.

Soud přijat argument žalující strany, že peníze od producenta banánů použila AUC k páchání zločinů, jako byly vraždy, únosy či vydírání. Spojené státy v roce 2001 zařadily AUC na seznam teroristických organizací.na

Spojená sebeobrana Kolumbie (AUC) od konce 90. let minulého století v Kolumbii vedla ozbrojený boj, někdy ve spolupráci s tamní armádou, proti levicovým povstalcům. Organizace AUC zanikla v roce 2006 a v rámci mírového dialogu přiznala své zločiny. V roce 2008 byla desítka jejích nejvyšších šéfů vydána do USA kvůli obvinění z obchodu s drogami. Organizace pro lidská práva kritizovaly, že řadě dalších byla udělena amnestie.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info