TZ SOCR ČR: Aby se zálohování PET lahví a plechovek stalo přínosem, musí být postaveno na reálných číslech
02.02.2023 | Potravinářská komora
Největšími nákladovými položkami v souvislosti se zavedením systému zálohování budou stavební úpravy týkající se umístění automatů, vytvoření skladových prostor pro obaly a cena za pořízení samotných automatů. Mezi další patří personální náklady, pravidelné zaškolování obsluhy, elektrická energie potřebná k nepřetržitému provozu a pravidelný servis automatů. Důležitým tématem k vyřešení je také způsob svozu sebraných obalů.
„Analýza počítá s celkem 2,3 miliardy kusů obalů, které zákazníci během roku vrátí, což odpovídá 90procentní míře zpětného odběru. Ty se budou muset přijmout, uskladnit, případně také odvézt do centrálních skladů a dále pak ke zpracovatelům. Z dlouhodobého hlediska je třeba zohlednit také nutné reinvestice do automatů nebo pravidelnou valorizaci provozních nákladů podle aktuálního vývoje makroekonomických ukazatelů, aby bylo zajištěno efektivní fungování systému pro všechny zainteresované strany,“ uvedl M. Fanta.
Připravovaná úprava evropského Nařízení o obalech a obalovém odpadu přináší povinnost pro členské státy zavést zálohový systém na PET lahve a plechovky v případě, že nebude do roku 2026 dosaženo 90 % míry zpětného sběru nápojových obalů.
„Cílem analýzy nebylo normativně rozhodnout o správnosti systému, ale objektivně vyčíslit veškeré relevantní nákladové položky a identifikovat případná rizika. Právě dosavadní slovenská zkušenost ukazuje, že nedostatečná analýza nákladů předcházející zavedení zálohového systému vede k neefektivitě a množství negativních dopadů na zákazníky i obchod,“ uvedl Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR, a doplnil: „Debatu o zálohovém systému na nápojové obaly a jeho parametrech je nyní žádoucí přesunout na půdu ministerstva životního prostředí, které by mělo připravit legislativní rámec zálohového systému i prováděcí předpisy, aby systém stál na pevném právním základu. Veškerá naše data dáme ministerstvu k dispozici, aby mohlo při přípravě legislativy stavět na faktech.“
Zdroj: SOCR ČR
Další články v kategorii Potravinářství
- Italská vláda chce vykázat mouky z hmyzu do speciálních regálů (24.03.2023)
- České potraviny ve slevách porážejí zastropované ceny na Slovensku (24.03.2023)
- Kultivované maso se velkém bude jíst až za několik let (23.03.2023)
- Kontroly prodejců a výrobců potravin budou kvůli zdražování častější, avizoval Fiala (23.03.2023)
- Evropská komise má podezření na kartel v odvětví energetických nápojů (22.03.2023)
- U rostoucích cen potravin zatím nikdo neřeší podstatu problému (22.03.2023)
- Fenomén skleníků: Lidé bojují proti předražené zelenině domácím pěstováním (22.03.2023)
- Za rekordně drahá vejce může ptačí chřipka a zdražování obchodních řetězců. Ministr Nekula podal další podnět antimonopolnímu úřadu (21.03.2023)
- ÚOHS oslovil kvůli vyšetřování růstu cen potravin 200 firem z výrobního řetězce (21.03.2023)
- Na MZe se poprvé sejde meziresortní skupina kvůli vysokým cenám potravin (21.03.2023)