Nové silo na 50.000 tun v cukrovaru v Dobrovici uskladní už letos vyrobený cukr

Cukrovarnická společnost Tereos TTD buduje ve svém cukrovaru v Dobrovici na Mladoboleslavsku nové silo na ukládání cukru s kapacitou 50.000 tun. Cukrovar díky němu bude moci uložit až dvakrát větší objem cukru než doposud. Stavba bude stát 270 milionů korun, část společnost uhradí z dotací. Práce začaly loni na podzim, nyní se dokončuje betonování, hotovo by mělo být v listopadu. V novém silu tak už bude možno uskladnit cukr vyrobený v letošní kampani, řekl dnes ČTK PR manažer společnosti Jakub Hradiský.

V areálu cukrovaru, kde ročně vyrobí kolem 220.000 tun cukru, jsou nyní v provozu dvě menší sila, která pojmou dohromady 50.000 tun cukru. Díky novému silu se sníží množství cukru, které musí firma z cukrovaru převážet do externích skladů. Společnost tak očekává například úsporu nákladů na manipulaci a dopravu cukru. "Těch 50.000 tun jsme doteď balili do jednotunových pytlů a převáželi do externích skladů," řekl Hradiský.

Část cukru pak podle něj směřovala ze skladů k zákazníkům. "Ale většina se zase vracela zpátky k nám. Pytle se rozbalovaly, vysypávalo se to jako volně ložený cukr a v cisternách se vozilo k zákazníkovi," uvedl.

Cukrovar bude letos zpracovávat řepu z větších ploch, oproti loňsku výměra stoupla zhruba o 3000 hektarů. "Nakontrahovali jsme skoro 40.000 hektarů řepy, je to rekordní výměra. Čekáme, kolik se urodí. Zatím nám počasí hodně přeje, takže pokud by to pokračovalo dál, čekáme i dobré výnosy," řekl Hradiský.

Společnost letos do modernizace investuje zhruba 700 milionů korun. Staví například ještě kapacitnější difuzní věž na oddělování cukru za 350 milionů korun, hotová by měla být do začátku kampaně.

Silo vysoké 66 metrů bude zřejmě největší stavbou svého druhu v Česku, vnitřní průměr bude 44 metrů. Na stavbu padne 1800 metrů krychlových betonu.

Tereos TTD má vedle cukrovaru v Dobrovici další také v Českém Meziříčí na Rychnovsku. V poslední kampani oba vyrobily zhruba 346.000 tun cukru.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Potravinářství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info