Írán asi povolá k zásahu proti sarančatům armádu

Írán bude možná muset už druhý rok po sobě povolat armádu do boje proti sarančatům, která na jihu země ničí úrodu. Podle zástupce ministerstva zdravotnictví, jehož dnes citovala íránská agentura ILNA, hrozí, že hejna tohoto žravého hmyzu zničí úrodu v hodnotě přes sedm miliard dolarů (179 miliard korun).

Mluvčí ministerské organizace zabývající se ochranou rostlin Mohammad Rezá Mír řekl, že sarančata už napadla plodiny na rozloze 200.000 hektarů v sedmi z 31 íránských provincií. Jde o území od východní hranice s Pákistánem po západní hranici s Irákem. Podle Míra může být brzo v ohrožení až milion hektarů.

"Armáda slíbila, že v boji proti sarančatům pomůže a dodá terénní vozy k využití pro zásah ve špatně dostupných místech. Loni poskytla lidi i techniku a byla to velká pomoc," řekl Mír.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) odhadla, že v sousedním Pákistánu sarančata zničila úrodu za 2,2 miliardy dolarů.

Jak napsala agentura Reuters, v případě Íránu by ztráta úrody byla další ekonomickou ranou v době, kdy země čelí americkým sankcím a epidemii koronaviru.

sva jd

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info