Slovensko zjistilo výskyt ptačí chřipky v malochovu na východě země

Slovensko zjistilo výskyt ptačí chřipky v malochovu na východě země. Veterináři oznámili, že v zasažené oblasti nařídili opatření proti šíření nákazy. V České republice už ptačí chřipka zasáhla i velkochovy.

Ptačí chřipku H5N1 potvrdila slovenská laboratoř u vzorků ze soukromého chovu více než dvou desítek kusů drůbeže, z nich většina uhynula a dvě kachny byly utraceny. Veterináři uvedli, že drůbež v chovu ve vesnici Bzenov nedaleko Prešova se podle předběžného vyšetřování nakazila od volně žijícího ptactva.

Na Slovensku jde podle dostupných informací o první potvrzený výskyt ptačí chřipky od loňského jara, kdy nákaza zasáhla rovněž malochov. V ohnisku nynější nákazy a v jeho okolí nařídili veterináři různá opatření proti šíření ptačí chřipky. Zakázán tam je například přesun živé zabité drůbeže.

V Česku se loni objevilo 20 ohnisek nákazy. Letos veterináře zaměstnávala hlavně likvidace velkochovu slepic společnosti Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde se na konci roku potvrdilo dosud největší ohnisko ptačí chřipky. Ve třech halách bylo nutné zlikvidovat všech téměř 750.000 nosnic.

Adrian Bobok

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info