Jihočeští veterináři zahájí kontroly kvůli ptačí chřipce

Jihočeská krajská veterinární správa dnes zřejmě zahájí fyzickou kontrolu komerčních chovů drůbeže kvůli výskytu ptačí chřipky v Dlouhé Lhotě na Táborsku. V pásmu dozoru je devět chovů, většina by měla být podle ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda bez zvířat. Podniky veterináři kontaktovali už o víkendu, situaci v nich mají zhodnotit kontroly na místě.

"Stavy zvířat se mění, někde je kapacita zvířat půl milionu, ale nemusí to být plné. Nevím, zda třeba minulý týden zrovna nevyskladnili. Konkrétní počty kusů můžeme říct až po kontrole," řekl Kouba. Mezi kontrolované chovy podle něho patří i táborská Tagrea nebo státní podnik Mezinárodní testování drůbeže v obci Ústrašice.

O potvrzeném výskytu subtypu ptačí chřipky H5N8, který je nebezpečný pro ptáky, lidem ale neublíží, informovala SVS v pátek. V malochovu během dvou dnů uhynula část ptáků, v sobotu bylo utraceno zbylých 17 kusů. V tříkilometrovém ochranném pásmu musejí obce do 29. ledna provést soupis chovaných ptáků.

V Jihočeském kraji se ptačí chřipka potvrdila minulý týden i u volně žijících labutí na Písecku. Výskytem ptačí chřipky v kraji se bude dnes zabývat krajský krizový štáb.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články v kategorii Venkov

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info