Hlavní obsah

Česko má další problém. Je druhé na světě v riziku prasknutí realitní bubliny

Jako by země a vlády po celém světě neměly již tak dost ekonomických starostí, nyní přichází ještě další vážná obava – a to z prasknutí bubliny cen nemovitostí, napsala agentura Bloomberg. Podle její analýzy přitom Česko patří mezi země, kde je toto riziko největší.

Foto: Lucy Nicholson, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Zpřísnění měnové politiky, tak jak to dělá i ČNB rekordním zvýšením úrokových sazeb, totiž ztěžuje dostupnost hypoték, ochlazuje poptávku po nemovitostech a v některých případech už i sráží jejich ceny.

Úroková sazba je nejvýš od konce 90. let. A může dál růst, připustil Rusnok

Ekonomika

Podle aktuální analýzy Bloomberg Economics je u 19 zemí OECD vyšší poměr ukazatelů cen realit vůči nájmům a příjmům, než tomu bylo před finanční krizí v roce 2008. To ukazuje, že jsou ceny bydlení nezdravě vysoko.

V celosvětovém žebříčku rizika možného pádu cen nemovitostí je přitom Česko hned na druhém místě za Novým Zélandem, následují Maďarsko, Austrálie a Kanada. Ze zemí eurozóny je na tom nejhůře Portugalsko, dobře na tom nejsou ale ani Německo či Rakousko umístěné kolem desáté příčky.

Země s největším rizikem korekce cen nemovitostí
PříčkaZeměPoměr cena/nájemPoměr cena/příjmyReálný růst cen %Nominální růst cen %Růst úvěrů (hypoték) %
1Nový Zéland156,8143,927,623,11,5
2ČR169,7140,925,820,22,4
3Maďarsko160,5131,419,511,2-0,5
4Austrálie141,5119,723,721,1-3,3
5Kanada154,9143,017,612,2-4,7

Proč je zlevnění nemovitostí nebezpečné

Propad cen nemovitostí je ekonomicky nebezpečný jev, protože podkopává důvěru domácností a omezuje další výstavbu a růst hospodářství. Lidem dělá starost, když musejí splácet vysoké splátky hypotéky na byt nebo dům, který začíná ztrácet na hodnotě. Pokud člověk nemá na splátky, při prodeji nemovitosti nedosáhne na cenu, za jakou ji kupoval.

To dopadá i na banky, které se při finanční krizi v roce 2008 v USA a Evropě musely potýkat s velkým objemem nesplácených úvěrů.

Podle nedávné analýzy ČNB jsou byty pro domácnosti s mediánovým příjmem nadhodnoceny již zhruba o 40 procent. Loni ČNB uváděla, že ceny bytů jsou nadhodnocené o 15 až 25 procent.

„Přestože platí, že rostoucí míra nadhodnocení vytváří potenciál pro určitou cenovou korekci v budoucnu, nelze mezi mírou nadhodnocení a velikostí případné korekce spatřovat vztah jedna k jedné,“ uvedla na dotaz Práva mluvčí ČNB Denisa Všetíčková. Nelze tak podle ní automaticky očekávat zlevnění nemovitostí o 40 procent.

Ceny bytů porostou hlavně kvůli poptávce fondů

Finance

Česká republika se přitom v současnosti už potýká s několika závažnými hospodářskými problémy, zejména s vysokou inflací či neúnosnými cenami energií.

Reklama

Výběr článků

Načítám