Francouzští zemědělci budou protestovat proti obchodní smlouvě s Jižní Amerikou
14.11.2024 | ČTK
Francouzští zemědělci budou od příštího pondělí protestovat proti smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickými státy sdruženými v organizaci Mercosur. Šéf lobbistické organizace FNSEA Arnaud Rousseau rozhlasové stanici France Inter dnes řekl, že vyšší dovoz z jihoamerických zemí poškodí zemědělský sektor v EU. Francouzští zemědělci protestovali i v úterý, na dnešek protesty svolali i jejich belgičtí kolegové.
"Je zde riziko, že tato obchodní dohoda, která spojuje část jihoamerických států s Evropou, bude mít na zemědělství dramatické dopady," řekl Rousseau. Svaz FNSEA je největší lobbistickou organizací ve francouzském zemědělském sektoru.
Členy sdružení Mercosur jsou Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay, Venezuele bylo plné členství od prosince 2016 pozastaveno. Přidruženými státy jsou Chile, Kolumbie, Ekvádor Guyana, Peru a Surinam, Bolívie se chystá do sdružení vstoupit.
"Od pondělí tedy budeme na několik dnů ve všech regionech, abychom v době konání schůzky G20 v Brazílii zajistili, že hlas Francie bude slyšet. Doufáme, že se k nám připojí všechny evropské země, protože tohle téma se netýká pouze jedné země, netýká se jen Francie. Je to evropské téma," řekl Rousseau.
Francouzští zemědělci ale tentokrát nehodlají blokovat silnice a dálnice, jak to dělali loni. Tehdy protestovali proti levnému dovozu z více zemí, včetně Ukrajiny, a proti regulatorní zátěži. Protesty zemědělců tehdy zasáhly celou Evropu. "Nejsme tady, abychom obtěžovali Francouze. Jsme tady, abychom jim řekli, že jsme hrdí na to, že je živíme a že dál vyrábíme ve Francii," řekl Rousseau.
Francouzská ministryně zemědělství Annie Genevardová v neděli označila plánovanou smlouvu o volném obchodu mezi EU a jihoamerickými zeměmi za "špatnou dohodu". Umožnila by totiž, aby mohlo do země vstupovat "99.000 tun hovězího masa, 180.000 tun cukru a podobné množství drůbežího masa". Tím by podle ministryně vznikla škodlivá konkurence pro místní výrobce.
K potížím, s nimiž se francouzští zemědělci potýkají, patří i horší sklizeň v důsledku nepříznivého počasí. Vliv mají také nemoci hospodářských zvířat a v neposlední řadě i politická situace po předčasných volbách na začátku léta, uvedla agentura Reuters.
Na dnešek svolali protest i zemědělci v Belgii, a to do prostor v blízkosti institucí EU v Bruselu. Valonský svaz FUGEA, který je hlavním účastníkem protestů, se rovněž brání proti chystané smlouvě o volném obchodu se státy Mercosur. Ta by mohla být dokončena ve dnech 18. a 19. listopadu na schůzce skupiny velkých světových ekonomik G20 v Brazílii.
Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Další články v kategorii Zemědělství
- Sto milionů korun rybníkářům. Ministerstvo zemědělství jim je poskytne jako náhradu za ryby, o které přišli při povodni v září 2024 (05.12.2024)
- Italský ministr zemědělství uvítal snížení evropské ochrany vlků (05.12.2024)
- ZETOR na scéně: Představil se na výstavě AGROMEK v Dánsku (05.12.2024)
- Země původu na sklenici s medem a možnost skladování vajec při vyšších teplotách. Ministerstvo zemědělství připravilo nové vyhlášky (05.12.2024)
- Na zemědělské dotace dá stát příští rok 3,75 mld. Kč, více než letos (05.12.2024)
- Zemědělský fond bude hospodařit s 42,6 mld. Kč, částka je meziročně vyšší (04.12.2024)
- Ploštice – noví a těžko regulovatelní škůdci zemědělských plodin (04.12.2024)
- Předseda ASZ ČR jednal s Piráty. Vyjádřili podporu Asociaci, rodinným farmám i zastropování dotací (03.12.2024)
- Australský zemědělec dostal rekordní pokutu za zničení biotopu ohrožených zvířat (03.12.2024)
- Pěstitelé sklidili letos průměrných 6494 tun chmele, proti loňsku pokles o 500 t (03.12.2024)