Z lodiček do gumáků

Důkazem toho, že vyměnit lodičky za gumáky a odejít natrvalo z metropole na statek do obce s osmi čísly popisnými, skutečně lze, a dokonce tak, že se člověk cítí na svém místě, šťastný a naplněný, je manželka Pavla Homolky ze slavětínského dvora Olga Guevarová z Asociace soukromého zemědělství Jindřichův Hradec. Ta se na svém ranči Apanachi, jenž je součástí památkové zóny v obci Plačovice, věnuje chovu koní a spoustě aktivit s nimi spojených. Že se v životě na venkově doslova našla, hojně kvitují i uživatelé agroturistických služeb, které její ranč rovněž nabízí.

Její cesta z města na konci roku 2004, kdy tuto hospodářskou usedlost zakoupila, byla jednoznačně ovlivněna láskou ke koním. Ačkoliv část svého pracovního života zasvětila cestovnímu ruchu, koně v něm vždy měli své pevné místo. Absolvovala jezdeckou školu v Kladrubech nad Labem, byla na stážích v zahraničí - ve stájích ve Francii a v Německu, účastnila se řady soutěží v parkurovém skákání, ale i ve všestrannosti a okrajově také v drezuře… Nyní své mnohaleté zkušenosti využívá při výcviku koní a tréninku jezdců na svém ranči.

Ranč Apanachi tvoří společně s dalšími plačovickými statky v empírovém stylu poměrně vzácnou podkovovitou dispozici. Není přitom jediným, kde hrají prim koně. Sousedem Olgy Guaverové je bývalý dostihový jezdec Vladimír Vinklárek, 14násobný účastník Velké pardubické, který zde provozuje dostihovou a chovnou stáj.

„Myslím, že jsem si opravdu nemohla přát lepšího souseda. Když jsem se na statek přistěhovala, neváhal mi s čímkoliv pomoci, a že jsem tu pomoc mnohdy opravdu potřebovala… Dodnes máme velmi dobré vztahy, za což jsem velice ráda, protože si moc dobře uvědomuji, že to rozhodně není samozřejmost,“ uvádí paní Guevarová.

Na ranči je aktuálně 13 koní - tři ustájení a deset vlastních, přičemž paní Olga poměrně nově začíná s chovem plemene American Paint Horse. Ti mají k dispozici šest venkovních a sedm vnitřních boxů, jednoznačně je tu ale preferován tzv. systém 24/7 (venkovní pobyt koní 24 hodin denně, 7 dní v týdnu), k čemuž slouží výběh s prostorným přístřeškem, senem, senáží, napáječkami a solnými lizy.

Majitelka ranče se více než dvacet let věnovala praktickému výcviku jezdců klasickým, tzv. anglickým způsobem. „Před několika lety mi ale učarovala metoda nazývaná horsemanship, která je založená na partnerství člověka a koně. Od té doby jsou všichni naši koně trénovaní touto metodou,“ informuje chovatelka.

Výuky jízdy na koni u paní Olgy využívají děti i dospělí. „Velkou radost mám v tomto směru třeba z toho, že již druhá má klientka se rozhodla absolvovat zemědělské učiliště se zaměřením na chov koní,“ usmívá se.

Součástí poskytovaných služeb na plačovickém ranči je i prodej potřeb pro koně a jezdce a v neposlední řadě také agroturistika. Té jednoznačně nahrává poloha usedlosti v krásném prostředí na rozmezí Jihočeského kraje a Vysočiny, navíc u hranic s Dolním Rakouskem, kde je řada možností pro turistiku, sportovní vyžití a výlety na zajímavá místa naší i sousední země. 

Majitelka nabízí ubytování ve dvou stylových venkovských apartmánech se samostatným vchodem, které jsou umístěny v zahradě její usedlosti, jež pochází z 18. století. Ty jsou hojně využívány rodinami s dětmi, pro které je tu spousta vyžití, nechybí ani zoo koutek s různými druhy zvířat.

Před čtyřmi lety oslovila paní Guevarovou cestovní kancelář, která se zabývá organizováním programu pro americké turisty, jejichž přáním je seznámit se s českým venkovem. Od té doby je její ranč jednou ze zastávek, které slouží právě k tomuto účelu. „Dodnes nás navštívilo téměř tisíc Američanů, jež zde vždy stráví nějaký čas, užijí si kontaktu se zvířaty, ale pomohou i s prací, aby nasáli pravou venkovskou atmosféru,“ vysvětluje majitelka.

Charismatická a temperamentní paní Olga nezapře jihoamerické geny svého otce. Když s naprostou přirozeností komunikuje s koňmi v ohradě, neubrání se člověk myšlence, že cesta z kostýmku do džín byla v jejím případě rozhodně správná. Ocenit to jistě dokáží jak koně, o které pečuje, klienti, kteří mohou na jejím ranči trávit volný čas uprostřed přírody, tak i rodina - manžel Pavel, patnáctiletá dcera Josefína a pětiletý syn Matěj, protože ji vidí spokojenou. A koneckonců je takové hospodářství s pouhými sedmi hektary pozemků i ukázkou toho, jak nápaditě se dá na našem venkově podnikat.

Šárka Gorgoňová, ředitelka kanceláře ASZ ČR

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info