Mrazivé počasí pomůže v ovocných sadech redukovat choroby a škůdce
18.02.2025 | ceskenoviny.cz
Mrazivé počasí, které v těchto dnech zasáhlo Českou republiku, pomůže v ovocných sadech redukovat choroby a různé škůdce. Porosty, které jsou nyní v zimním spánku, mrazy do minus 15 stupňů nijak neohrožují. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Dnešní ráno bylo v Česku velmi mrazivé. Nejčastěji se teploty pohybovaly mezi minus sedmi až minus 12 stupni Celsia. Ojediněle klesly i pod minus 15 stupňů. V mrazových lokalitách Jizerských a Krušných hor meteorologové naměřili kolem minus 25 stupňů. Největší mráz, minus 27,9 stupně Celsia, měla stanice Jizerka-rašeliniště na Jablonecku. Výstraha před silnými mrazy až minus 15 stupňů platí v ČR do čtvrtečního dopoledne.
"Nynější mrazy jsou typickým počasím pro polovinu února. Týdenní vlna mrazů působí fytosanitárně, výrazně zredukuje přezimující stadia chorob a škůdců. V části republiky leží i sněhová pokrývka, která chrání kořenový systém stromů," řekl Ludvík. Poznamenal, že v minulých letech takové mrazové vlny nebyly.
Naopak loni v první polovině února padaly v Česku teplotní rekordy, například 16. února bylo na jihu Čech místy až přes plus 17 stupňů. Kvůli následnému velmi teplému počasí byla vegetace o čtyři týdny urychlená a dubnové mrazy v naplno kvetoucích sadech způsobily likvidaci většiny úrody se škodami za 1,3 miliardy korun.
Díky přirozené redukci škůdců mrazy nebudou muset ovocnáři později používat tolik přípravků na jejich hubení. Mrazy zatím odložily i použití postřiku broskví proti kadeřavosti na začátek března. V mrazových lokalitách, kde teploty klesají i hluboko pod minus 20 stupňů Celsia, ovocné sady nejsou.
Velké obavy mají ovocnáři každoročně z jarních mrazů, které dokážou na úrodě způsobit obrovské škody. Loni kvůli silným jarním mrazům klesla úroda v porovnání s průměrem předchozích pěti let o 65 procent na 48.058 tun ze 138.445 tun. Byla nejnižší za posledních 100 let.
Velké škody z mrazů ovocnáři utrpěli i v letech 2019, 2017, 2016 a 2011.
Další články v kategorii Zemědělství
- iROZHLAS: Drůbežářská firma z Agrofertu uspěla u soudu kvůli vrácení dotace (20.03.2025)
- Velká vepřová zeď. Čína našla účinnou obranu proti Trumpovým clům (20.03.2025)
- Kontrolní ústav: Zemědělská půda v okolí havárie v Hustopečích není závadná (20.03.2025)
- ČSÚ:V Olomouckém kraji loni vzrostl počet chovaného skotu a slepic, prasat ubylo (20.03.2025)
- Z pole až ke dveřím. Farmářům rostou s rozvážkovými službami tržby (19.03.2025)
- Mimořádné kontroly veterinářů odhalily porušení zákona v jednom z 59 chovů skotu (19.03.2025)
- Z Maďarska a Slovenska lze opět dovážet zvířata, nákaza se dále nešíří (18.03.2025)
- Konec cukrovaru v Hrušovanech způsobil značné problémy pěstitelům cukrovky (18.03.2025)
- Problémy s bluetongue ve vztahu k dotacím (18.03.2025)
- K přednostním pachtům ani k předkupnímu právu na pozemky výbor doporučení nedal (18.03.2025)