Aktuální stav v genotypování

Počátkem února jsme zveřejnili aktualizované seznamy pro 14 masných plemen, ve kterých chovatelé najdou zvířata, jenž je třeba natestovat přes metodu SNP, abychom byli schopni vytvořit referenční populací po budoucí výpočet genomických plemenných hodnot. Přestože se snažíme chovatele na našem webu (i zpravodaji) průběžně informovat o všech detailech ohledně této testace, ukázalo se, že teprve až ústní podání a vysvětlení na jednáních chovatelských klubů chovatele stimuluje k vyšší aktivitě. A jaký je aktuální stav? Jaké plemeno natestovalo ze seznamů nejvíce zvířat? To se dozvíte z následujícího přehledu.

Od spuštění metody ověřování původu přes metodu SNP, kdy jsou objednávky zadávány prostřednictvím aplikace igenetika.cz, analyzovala do dnešních dní laboratoř imunogenetiky ČMSCH a.s. celkem 3611 vzorků masných plemen skotu. Drtivá většina z nich byla realizována z důvodu ověřování původů býků před testem vlastní užitkovosti, případně jalovic při prodeji či jejich zařazování do stáda. 440 z nich pak byla zvířata z výše zmíněných seznamů, tedy starších jedinců, jejichž opětovné natestování metodou SNP je nezbytné pro propojení populace daného plemene. Po počáteční největší aktivitě chovatelů plemene limousine pomalu přebírají pozici lídra chovatelé anguse, kteří doposud natestovali 152 starších zvířat.

Stav testování k 19.2.2019:

• aberdeen angus: 152 vzorků

• limousine: 117 vzorků

• charolais: 105 vzorků

• masný simentál: 31 vzorků

• aubrac: 30 vzorků

• hereford: 3 vzorky

• dexter: 2 vzorky

Věříme, že zdravá soutěživost mezi plemeny způsobí další nárůst počtu natestovaných zvířat. Pakliže se neorientujete ve všech detailech ohledně této problematiky, přečtete si, prosím, tento návod ve kterém najdete odpovědi na všechny otázky týkající se testace SNP (pdf soubor). V případě odborných dotazů a nesrovnalostí u zvířat ze seznamů kontaktujte Alenu Svitákovou (email svitakova@cschms.cz), finanční a další dotazy směřujte na Kamila Maláta (email malat@cschms.cz).

 

Kamil Malát

Tisk

Další články v kategorii Zemědělství

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info