Česká verze English version Homepage Kontakty Plemenná kniha webKUMP Junior team MilujuHovězí.cz

Hlavní nabídka
Novinky
Dotace (597)
Legislativa (230)
Šlechtění (338)
Výběry býků (464)
Výstavy (406)
Zdraví (259)
Pozvánky (535)
Zajímavosti (345)
Ze svazu (641)
všechny novinky
ČSCHMS
Zápisy
Odchovny PB
Legislativa
Šlechtění a PK
Dotace, programy
Akce, výstavy
Kontakty
Odkazy
Hovězí maso
Burza zvířat
Plemenná kniha
webKUMP

Plemena
Aberdeen angus
Belgické modré
Blonde d'Aquitaine
Galloway
Gasconne
Hereford
Highland
Charolais
Limousine
Masný simentál
Piemontese
Salers
Aubrac
Parthenaise
Shorthorn
Texas longhorn
Bazadaise
Wagyu
Vosgienne
Rouge des Prés
Andorrské hnědé
Dexter
Pinzgauer
Chianina
Uckermärker

Nový výpočet mezinárodní testace Interbeef zveřejněn

22. 10.2021,  Alena Svitáková  

Na webových stránkách svazu v sekci šlechtění a PK/Interbeef a současně také v databázi PK naleznete nové mezinárodní plemenné hodnoty Interbeef. Pro pět plemen a 3 vlastnosti byly zveřejněny ve všech zapojených zemích dle společného kalendáře 22.10.2021. Největší novinou nynějšího výpočtu je zveřejnění plemenných hodnot pro průběh porodu a porodní hmotnosti i u plemen aberdeen angus a hereford. Čeští zástupci si v mezinárodním srovnání nevedou vůbec špatně, což je bezpochyby dobrá zpráva. Pojďme se na výsledky těchto dvou plemen podívat trochu podrobněji.

U plemene aberdeen angus se do výpočtu kromě ČR zapojilo i skandinávské uskupení DFS (Dánsko, Finsko, Švédsko) a Irsko. Pro průběh porodu se do mezinárodního hodnocení zapojilo také Estonsko. I když česká populace není největší, má nejvíce publikovatelných jedinců (zvířat se spolehlivostí vyšší než 0,5 a / nebo s více jak 25 potomky). Pro porodní hmotnost je to 31% a pro průběh porodu dokonce 40% ze všech zvířat, která mohou být publikována ve všech zapojených zemích. Za zmínku jistě stojí, že zvířata domácí zveřejňuje každá země dle svých interních pravidel, proto ve výsledcích najdete všechny žijící plemenice a býky s ústředním registrem plemeníka bez ohledu na spolehlivost předpovědi plemenných hodnot. Příjemným zjištěním je i to, že v každé jednotlivé zemi se čeští zástupci umísťují i v první desítce, pro průběh porodu i porodní hmotnost v Irsku jsou čeští býci dokonce jedničkou (bráno pouze na základě dosažené plemenné hodnoty v žebříčku pro danou zemi).

Stejné země (DFS, ČR a Irsko) jsou zapojeny i do výpočtu mezinárodních plemenných hodnot u plemene hereford. Pro průběh porodu se do mezinárodního hodnocení zapojilo také Estonsko. Největší populaci mají skandinávské země, které posílají bez mála 350 000 údajů o porodních hmotnostech, následuje Irsko s 43000 údaji a poslední je Česká republika s necelými 22 tisíci údaji. Není tak překvapením, že nejvíce publikovatelných zvířat má Švédsko s 35%, které následují Finsko a Dánsko s 27% a 22%, respektive. Česká populace je na 4. místě s necelými 6%, což není vzhledem k velikosti populace vůbec špatný výsledek. Zajímavostí je, že první i druhé místo v žebříčku DFS patří opět českým býkům (pro porodní hmotnost). V Irském žebříčku je to pak 1.-3. místo.

Informace obsažené na webu cschms.cz nesmí být zvěřejněny bez souhlasu autorů. Prohlížením webu souhlasíte s právními podmínkami
Obsah webu: © 1991, 2006 Český svaz chovatelů masného skotu   Design & application: © 1999, 2006 WA.cz